କୋଭିଡ-୧୯ ଏବଂ SARS ଭାଇରସରେ ରହିଛି ସମାନତା!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋଭିଡ-୧୯ ଏବଂ ଏସଏଆରଏସ (SARS) ଭାଇରସ ପାଖାପାଖି ସମାନ। ଏହି ଦୁଇ ଭାଇରସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସମାନ ଧରଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ରହିଛି। ଗବେଷକମାନେ ଏଭଳି ଦାବି କରି ନିଜ ଯୁକ୍ତି ରଖିଛନ୍ତି। ତେଣୁ କ୍ଲିନିକାଲ ଟେଷ୍ଟିଂ ବେଳେ ଏହି ସାମଞ୍ଜସ୍ୟତା ସହଯୋଗ କରିପାରେ। କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି ତେଣୁ ଏହି ସାମଞ୍ଜସ୍ୟତା ଟିକା ବାହାର କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିପାରେ। ଫ୍ରୋଣ୍ଟିୟର୍ସ ଇନ୍ ସେଲୁଲାର ଏବଂ ଇନଫେକସନ ମାଇକ୍ରୋବାଇଲୋଜି ଜର୍ଣ୍ଣାଲରେ ଗବେଷକମାନେ ଏହି ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।

SARS-CoV-2ରୁ କରୋନା ବ୍ୟାପୁଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଗବେଷକମାନେ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରୁ ଦୁଇ ଜଣ ଚୀନର ଥିଲେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ ଆମେରିକାର। ଗବେଷଣାରୁ ସାଉଦି ଆରବର ଗବେଷକ ଇନଟିଖାବ ଆଲାମ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ  SARS-CoV-2ରେ ଏନଭଲୋପ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଇ, ରହିଛି। ଯାହାକି SARS ଭାଇରସରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। SARS ଭାଇରସରୁ SARS-CoV-2 ଆସିଛି। ଏହି ପ୍ରୋଟିନ୍ ଇ ଫୁସଫୁସକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ। ଏହାପରେ ମଣିଷ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରିଥାଏ। ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ SARS ଭାଇରସକୁ ନେଇ ଗବେଷଣା ହେଉଥିଲା ସେତେବେଳେ ଏଫଡିଏ ଅନୁମୋଦିତ କିଛି ଔଷଧକୁ ମୂଷାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଯାହାର ପରିଣାମ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ଲକ୍ଷଣ ପରି ରହିଥିଲା। ଉଦାହରଣ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ହେବା।

ତେଣୁ ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି SARS ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଔଷଧକୁ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଦେବା ଦରକାର। ଏହାଦ୍ୱାରା ହୁଏତ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବନି ହେଲେ ଜଣେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଯେଉଁ ପରିମାଣରେ ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରୁଥିବ ସେଥିରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପାଇପାରିବ। ଏମିତିକି କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପ୍ରାଣ ବଞ୍ଚିପାରିବ ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଗଲା ଡଙ୍ଗା, ୨୪ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଥିଲେ

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେ, କହିଲେ ମୋତେ…

ସେଲେବ୍ରିଟିଙ୍କ ପରି କରନ୍ତୁ ଶିମର୍ ମେକ୍‌ଅପ୍

କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧର ମିଗ-୨୩ ବିମାନକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ OLXରେ ବିଜ୍ଞାପନ, ଦାମ କେତେ ଥିଲା ଜାଣନ୍ତୁ

ଟିକଟକକୁ କିଣିବା ପାଇଁ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟକୁ ୪୫ ଦିନର ସମୟ ଦେଲେ ଟ୍ରମ୍ପ

କୁଲଭୂଷଣଙ୍କ ପାଇଁ ୩ ଜଣ ଆମିକସ କ୍ୟୁରିଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କଲା ପାକିସ୍ତାନ

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ କାର୍‌ କିଣିଲେ ରୋନାଲ୍ଡୋ, ଦାମ ଶୁଣିଲେ ହୋସ ଉଡ଼ିଯିବ

ଆରୋଗ୍ୟରେ ସବୁ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ଭାରତ: ଦିନକରେ ୪୪,୩୦୬ ସୁସ୍ଥ, ୫୨,୦୫୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ୧୫ ଫୁଟିଆ ରହସ୍ୟମୟ ଜୀବ, ସମସ୍ତେ ଚକିତ

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ବିହାର ସରକାରଙ୍କ ସୁପାରିସ୍

ଏଫ୍‌ଆଇଆର୍‌ ଦେବାକୁ ଅମଙ୍ଗ ଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ!

ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କରୋନା, ଆଇସୋଲେସନ୍‌ରେ ରହିଲେ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ