ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ କୋଭାକ୍ସିନର ହ୍ୟୁମାନ ଟ୍ରାଏଲ ଆରମ୍ଭ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଜଣେ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧:୩୦ ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଶରୀରରେ ଏଯାବତ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ।

ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନରେ ୦.୫ ମି.ଲି. ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୨ ଘଣ୍ଟା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ନଜରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଆସନ୍ତା ୭ ଦିନ ସେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ରହିବେ।

ଏମ୍ସ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡକ୍ଟର ସଞ୍ଜୟ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଶନିବାର ଠାରୁ ଏମ୍ସରେ ୩୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ହେବ ବୋଲି ପଞ୍ଜୀକୃତ କରାଯାଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଅତି କମରେ ୨୨ ଜଣଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଚାଲିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀର। ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାରାମିଟର ସାଧାରଣ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶନିବାର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଡକାଯାଇଛି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ କୋଭାକ୍ସିନର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏମ୍ସ ସମେତ ୧୨ ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୭୫ ଜଣଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ଏବଂ ଏହି ୧୦୦ ଟି ପରୀକ୍ଷା ଏମ୍ସରୁ ହେବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ୧୮ ରୁ ୫୫ ବର୍ଷର ଅଣ ମେଡିକାଲ ହିଷ୍ଟ୍ରି ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୨-୬୫ ବର୍ଷର ୭୫୦ ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।