ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ସୋମବାର ଖୋଲିବ ଅଫିସ୍‌ ଏବଂ ସ୍କୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଶ୍ମୀରରେ ସୋମବାର ଦିନ ସ୍କୁଲ ଏବଂ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସବୁ ଖୋଲିଯିବ ବୋଲି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପ୍ରଶାସନର ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ତେବେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ୍‌ ଏବଂ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ ସେବା ଉପରେ ଥିବା କଟକଣା ବାବଦରେ ଏଯାଏ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନି। ଏସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଦିନରୁ ଅଧିକ କାଳ ଗଣମାଧ୍ୟମ କ୍ଷେତ୍ରରେ କଟକଣା ଲାଗି ରହିଥିବାବେଳେ ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯିବ ବୋଲି ଏହି ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ରାଜ୍ୟପାଳ ସତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ମଲିକ୍ ଆଜି ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ସଚିବାଳୟ ଏବଂ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, ପ୍ରତିଦିନ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି। ସୁରକ୍ଷାରେ ନିୟୋଜିତ ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ଉପରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଆସ୍ଥା ରଖିବା ଉଚିତ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସରକାର କହିଥିଲେ।

ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ‘କଶ୍ମୀର ଟାଇମ୍ସ’ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସମ୍ପାଦକ ଅନୁରାଧା ଭାସିନ୍‌ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ତୁରନ୍ତ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍‌ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହାଫଳରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଚାଲିପାରିବ ବୋଲି ସେ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଚଳପ୍ରଚଳରେ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ନ ଲଗାଇବାକୁ ସେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ କହିଥିଲେ, “ମୁଁ ଗଣମାଧ୍ୟମରୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ୍‌ ଏବଂ ବ୍ରଡ୍‌ବ୍ୟାଣ୍ଡ କଟକଣା ଉଠିଯିବାର ଅଛି।” ଏହାପରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଓକିଲ କେକେ ଭେନୁଗୋପାଲ କହିଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରୀନଗର ବଦଳରେ ଜମ୍ମୁରୁ ଖବରକାଗଜ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ କଟକଣା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କଟକଣା କାରଣରୁ ‘କଶ୍ମୀର ଟାଇମ୍ସ’ର ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍କରଣ ପ୍ରକାଶନରେ ସମସ୍ୟା ହେଉଥିବା ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସମ୍ପାଦକ ଅଭିଯୋଗ କରି ଆସୁଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସପିଂ ମଲ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ପିଆଜ ଚୋରି କରିବାକୁ ଯାଇ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୨ ଯୁବକ

ମାଗଣା ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା? ବିହାର ପରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ତାମିଲନାଡୁ

ଅଭିନେତାଙ୍କୁ ଛୁରୀ ଭୁସି ହତ୍ୟା, ମିଳିଲା ରକ୍ତାକ୍ତ ମୃତଦେହ

୧,୭୨,୦୦୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଥର ମରୁଭୂମିରେ ଥିଲା ଗୋଟେ ନଈ

ଫିଲ୍ମ ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ରେ ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମୋବାଇଲ ଭର୍ତ୍ତି ଟ୍ରକ୍‌ ହାଇଜ୍ୟାକ

ଲେହ’କୁ ଚାଇନାର ଦେଖାଇଲା ଟ୍ୱିଟର, ଚିହିଁକି ଉଠିଲେ ଭାରତ ସରକାର

ମହିଳା କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ନିଆରା ୱେଡିଂ ଫଟୋଶୁଟ୍

ମା’ଙ୍କୁ ପିଟିବାରୁ ବାପାଙ୍କୁ ବାଡ଼େଇ ମାରିଦେଲା ନାବାଳିକା ଝିଅ

କେବଳ ବିହାରରେ ମାଗଣା ଟିକା? ବିଜେପି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନେଇ ବିବାଦ ତୀବ୍ର

‘ନାଗ’ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍‌ ମିସାଇଲର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ, ସ୍ଥଳସେନାରେ ହେବ ସାମିଲ

ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିହାର ଉପମୁଖ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦିଙ୍କୁ କରୋନା