ପାଶବିକତାର ସୀମା ଲଙ୍ଘିଲା ମଣିଷ, ଗର୍ଭବତୀ ହାତୀକୁ ବାଣଭର୍ତ୍ତି ସପୁରୀ ଦେଇ ହତ୍ୟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଣଭର୍ତ୍ତି ସପୁରୀ ଖାଇ କେରଳରେ ଏକ ଗର୍ଭବତୀ ହାତୀର ହୃଦୟ ବିଦାରକ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଏବେ ସାରା ଦେଶ ଭାବବିହ୍ୱଳ ହୋଇଉଠିଛି। ସୋଶାଲ ମିଡିଆରେ ସେଲେବ୍ରିଟିଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାଧାରଣ ଜନତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଭଳି କ୍ରୁର ମାନସିକତା ରଖୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକାସଙ୍ଗରେ ସ୍ୱର ଉଠାଇଛନ୍ତି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ଗର୍ଭବତୀ ହାତୀଟି ଖାଇବା ଅନ୍ୱେଷଣରେ କେରଳର ପାଲକଡ୍‌ ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ଜଙ୍ଗଲରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଗାଁକୁ ଚାଲିଆସିଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ପଶୁତୁଲ୍ୟ ଲୋକ ହାତୀଟିକୁ ସପୁରୀରେ ବାଣ ପୂରାଇ ଖାଇବା ପାଇଁ ଦେଇଥିଲେ। ଯାହାକୁ ଖାଇବା ପରେ ହାତୀଟିର ମୁହଁରେ ହିଁ ବାଣଭର୍ତ୍ତି ସପୁରୀଟି ଫାଟି ଯାଇଥିଲା। ମୁହଁରେ ଅହସ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା ପରେ ହାତୀଟି କିଛି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଖାଇନପାରି ଗାଁରେ ବୁଲିବାରୁ ଲାଗିଥିଲା। ବୁଲି ବୁଲି ଏକ ନଦୀରେ ମେ’ ୨୭ ତାରିଖରେ ହାତୀଟି ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛି।

ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ସୋଶାଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍‌ ହେବା ପରେ ୟୁଜର୍ସ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। ଏଭଳି କଠୋର କାମ କରିଥିବା ଅପରାଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ହାତୀକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ପାଇଁ ଦାବି ଉଠିଛି। ସେହିପରି ଟ୍ୱିଟରରେ ଅନ୍ୟ କିଛି ୟୁଜର ଗର୍ଭବତୀ ହାତୀ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ପାଶବିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରି ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

‘ସାକ୍ଷରତା ହାର କେବେ ହେଲେ ଶିକ୍ଷାକୁ ଦର୍ଶାଏ ନାହିଁ’ ବୋଲି ଟ୍ୱିଟରେ ଜଣେ ୟୁଜର ପୋଷ୍ଟ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଜଣେ ୟୁଜର ମା’ ହାତୀ ପେଟରେ ଛୁଆ ହାତୀଟି ଖେଳୁଥିବାର ଏକ ଫଟେ ଶେଆର୍‌ କରିଛନ୍ତି।

ସୋଶାଲ ମିଡିଆରେ ଅନେକ ଆବେଗଭରା ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରି ୟୁଜର୍ସ ଏଭଳି ଅମାନବୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ହାତୀଟିକୁ କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି।

ବନ ଅଧିକାରୀଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ, ହାତୀଟି ଏପ୍ରିଲ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କିମ୍ୱା ମେ’ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ବାଣବର୍ତ୍ତି ସପୁରୀ ଖାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ମୃତ୍ୟୁର ଦୁଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ୍‌ ମେ’ ମାସ ୨୫ ତାରିଖରେ ବନବିଭାଗ ଏହି ହାତୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ସହିନପାରିବାରୁ ହାତୀଟି ଏକ ନଦୀରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇ ପାଣିପିଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ତେଣୁ ବନବିଭାଗ ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ୍‌ ଓ ନୀଳକଣ୍ଠନ୍‌ ନାମରେ ଦୁଇଟି ହାତୀକୁ ଆଣି ଗର୍ଭବତୀ ହାତୀକୁ ନଦୀରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ହେଲେ ବିଭିନ୍ନ ଚେଷ୍ଟା ସତ୍ତ୍ୱେ ବନବିଭାଗ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମେ’ ୨୭ ତାରିଖରେ ହାତୀଟିର ସେହି ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ କେରଳ ପୁଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିନାହିଁ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ବବ୍‌-କଟ୍‌ ହେୟାର ଷ୍ଟାଇଲ କରିଥିବା ହାତୀ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ନୂଆ ଷ୍ଟାର

୩ ମାସ ପରେ ଫେରିଲେ ପତ୍ନୀ, କରୋନା ଆଶଙ୍କାରେ ଘରେ ପୂରାଇଲେନି ସ୍ୱାମୀ

ବାଉଁସରେ ତିଆରି ଟିଫିନ ବକ୍ସ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ସୀମାରୁ ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶେଷ ହେବାକୁ ଲାଗିବ ସମୟ, ପୁଣି ବସିବ ବୈଠକ

ଦୁଇ ଭାଇ, ହେଲେ ଗୋଟିଏ ପେଟ: ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦିନ ବଞ୍ଚିଥିବା ଯୋଡ଼ା ଭାଇଙ୍କ ପରଲୋକ

ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଭାଣିଜୀଙ୍କୁ କରୋନା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରକୁ ଗଲା ଭେଣ୍ଟିଲେଟର

ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ବିକାଶ ଦୁବେ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ ୨୦୦ ପୁଲିସ୍‌ କର୍ମଚାରୀ!

କାହିଁକି ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ୪ଟି ଫିଲ୍ମରୁ ବାଦ୍‌ ଦେଇଥିଲେ ସଞ୍ଜୟ ଲୀଲା ବଂଶାଲୀ, ପୁଲିସ୍‌ ଆଗରେ ରଖିଲେ ତଥ୍ୟ

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ କରୋନା ମୃତକଙ୍କ ଶବ ଆଣିଲେ, ପାର୍କିଂ ଅଞ୍ଚଳରେ ଫୋପାଡ଼ି ଚାଲିଗଲେ

ଦେଶରେ ୭ ଲକ୍ଷ ଡେଇଁଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨୦ ହଜାର ପାର୍‌

ଭାଇ ସହ ଏମିତି ଫଟୋ ଶେଆର୍ କରି ଟ୍ରୋଲ୍ ହୋଇଥିଲେ ସାରା

ବିଦେଶୀ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବିଦା କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ନୂଆ ରଣନୀତି