‘ସହର ତୁଳନାରେ ଗାଁରେ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଛି କରୋନା’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢ଼ିବ। ଆଇସିଏମଆର ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ସେରୋ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଭାରତରେ 64 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏବେ ଭାରତରେ କରୋନା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି, ତେଣୁ ଆଗକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ କରୋନା ମାମଲା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 44 ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଲୋକମାନେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଜାଣି ନଥିଲେ। ସେରୋ ସର୍ଭେରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ। 11 ମେ ରୁ 4 ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସର୍ଭେ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ 28 ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ନମୁନା ନିଆଯାଇଥିଲା।

ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ 18 ରୁ 45 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେରୋ ପଜିଟିଭି (ଆଣ୍ଟିବଡିର ଉପସ୍ଥିତି) ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସେରୋ ପଜିଟିଭି 43.3 ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା | ଏଥି ସହିତ, 46 ରୁ 60 ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେରୋ ପଜିଟିଭି 39.5 ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସର୍ବନିମ୍ନ 17.2 ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଅଧିକାଂଶ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିନାହିଁ, ତେଣୁ ଭାରତ ମହାମାରୀର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ଦେଶରେ ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟା ରହିଥିବାରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ସେରୋ ସର୍ଭେର ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଦୁଇଟି ଭାଗରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସହର ଅପେକ୍ଷା ଗାଁରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଛି। ଗାଁରେ ସେରୋ ପଜିଟିଭି ହାର 69.4 ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ସହରରେ 15.9 ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଗାଁ-ସହରରେ 14.6 ପ୍ରତିଶତ ପଜିଟିଭ ହାର ରହିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ସଫା, ଯବାନ ଆହତ

ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ-ଫଡନାଭିସ ଆଲୋଚନାର ଇଫେକ୍ଟ: ଉଦ୍ଧବ ଓ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ରୁଦ୍ଧଦ୍ୱାର ବୈଠକ

କୋଇଲା ଖଣିରେ ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା: ୧୬ ମୃତ

ନାବାଳିକା ଭଉଣୀକୁ ୮ ବର୍ଷ ଧରି ଦୁଷ୍କର୍ମ କରୁଥିଲା ଭାଇ, ଆଉ ମା’…

ଆତଙ୍କୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: ବିଜେପି ସାଂସଦ

ପାୟଲଙ୍କ ଚେତାବନୀ: ଅନୁରାଗଙ୍କୁ ଗିରଫ ନ କଲେ…

ଦୁବାଇ ଓ ବ୍ରିଟେନରୁ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତରେ ବଢ଼ିଥିଲା କରୋନା!

ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଦଳରେ ମିଶିଲେ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ

ଚୋରା ଚାଲାଣର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ: ୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ହାତ ଘଣ୍ଟା ଜବତ

ରବି କିଶନଙ୍କୁ ମିଳୁଛି ହତ୍ୟା ଧମକ!

ଉମା ଭାରତୀ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଦିନକରେ ୮୮,୬୦୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ୯୨ ହଜାର ସୁସ୍ଥ