ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀ ପାଳିବେ ‘କଳା ଦିବସ’, ସମର୍ଥନ କଲେ ବିରୋଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମେ ୨୬ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଧାରଣାକୁ ୬ ମାସ ପୂରଣ ହେବ। ଏହି ଅବସରରେ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀ କଳା ଦିବସ ପାଳନ କରିବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରର ତିନି କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିଥିବା ଏହି ଚାଷୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ।

କଂଗ୍ରେସ, ଜେଡିଏସ, ଏନସିପି, ଟିଏମସି, ଶିବସେନା, ଡିଏମକେ, ଜେଏମଏମ, ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର ନ୍ୟାଶନାଲ କନଫରେନ୍ସ, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି, ଆରଜେଡି, ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି, ସିପିଆଇ ଓ ସିପିଆଇଏମ୍ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି।

କଳା ଦିବସ ପାଳନ ପୂର୍ବରୁ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିଲେ ଯେ ଚାଷୀମାନେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ରାଜି ହେଉ ନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ଏକାଠି ଚିଠି ଲେଖୁଛୁ। ଯଦି ଏହାରି ଭିତରେ ଆଲୋଚନା ସଫଳ ନହେବ ତାହେଲେ ମେ ୨୬ରେ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ୬ ମାସ ପୂରଣ କରିବ। ଏହାପରେ ଚାଷୀ କଳା ଦିବସ ପାଳନ କରିବେ ବୋଲି କିସାନ ୟୁନିଅନର ମୁଖପାତ୍ର ରାକେଶ ଟିକାଇତ କହିଛନ୍ତି।

ଗାଜିପୁର ସୀମାରେ ଥିବା ରାକେଶ ଟିକାଇତ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ବୁଝାମଣା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଫୋନ୍ କଲର ଦୂରତା ରହିଛି। ଏବେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଆଡୁ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସରକାର କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଉତ୍ତର ଦେଇ ନାହାନ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଶନିବାର କହିଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।