ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ଛୁଆ ଥିଲେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ମିଳିବନି !

ଗୌହାଟି: ଆସାମର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ଛୁଆ ଜନ୍ମ କରିବେ ତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ନମିଳିପାରେ। ହିମନ୍ତଙ୍କ ଏପରି ଘୋଷଣା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ତେଜିଛି ରାଜନୀତି। ବିରୋଧୀ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ବେଳେ ହିମନ୍ତ ନିଜ ପରିବାରର କଥା କହି ତାଙ୍କ ସରକାରର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନୀତି ସପକ୍ଷରେ ଓକିଲାତି କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟତଃ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନୀତି ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରିକରଣ ଦିଗରେ ଏହା ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ନିୟମକୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଲାଗୁ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଶନିବାର ପ୍ରେସ କନଫରେନସ କରି ହିମନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ‘ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନୀତି’ ଆସାମର ସମସ୍ତ ଯୋଜନାରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ନାହିଁ। କାରଣ ଅନେକ ଯୋଜନା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ଏପରି କିଛି ଯୋଜନା ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇ ଶିଶୁ ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଯେପରିକି ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜରେ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା କିମ୍ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାସଗୃହ। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ ଯୋଜନାରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଦୁଇ ଶିଶୁ ନୀତି ଲାଗୁ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ନିୟମ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୋଜନାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରେସ କନଫରେନସ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପରିବାରର ଉଦହାରଣ ଦେବାକୁ ଯାଇ ନିଜ ବାପାମାଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି ହିମନ୍ତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ୧୯୭୦ରେ ତାଙ୍କ ବାପା ମା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ କ’ଣ କରିଥିଲେ ସେ ବିଷୟରେ ଏବେ ଆଲୋଚନା କରିବାର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ମିଶାଇ ୫ ଭାଇ। ଏବେ ଯଦି ସମସ୍ତେ ଏହି ଭଳି ପିଲା ଜନ୍ମ କରିବେ ତାହେଲେ ଏହାର ଯୁକ୍ତି କଣ ହେବା ଦରକାର ଲୋକେ ଜାଣିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ବିରୋଧୀ ହିମନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଦୁଇ ଶିଶୁ ନୀତିକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ହିମନ୍ତ ଏହାର ଜବାବ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ଆମେ ୭୦ ମସିହା ଭଳି ମାନସିକତା ରଖିବା ତାହେଲେ ଏବେର ଯୁକ୍ତିର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ହିଁ ନାହିଁ।

ଜୁନ ୧୦ରେ ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପଛରେ ପ୍ରବାସୀ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କ ବଡ ପରିବାର ଦାୟୀ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ। ଯାହାକୁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ (AIUDF) ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆସାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନିୟମ, ୧୯୯୪ର ସଂଶୋଧନ ୨୦୧୮ରେ କରାଯାଇଛି। ଏହି ନିୟମ ଅନଯାୟୀ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଏବଂ ଚାଲୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଶୌଚାଳୟ ସହିତ ଦୁଇ ପିଲା ମାନଦଣ୍ଡ ରହିଛି।

ହିମନ୍ତ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ AIUDF ମୁଖ୍ୟ ତଥା ସାଂସଦ ବଦରୁଦ୍ଦିନ ଅଜମଲ ମହିଳା ଶିକ୍ଷାକୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଗତକାଲି ବଦରୁଦ୍ଦିନ ଅଜମଲ ମୋତେ ଭେଟିଥିଲେ। ମହିଳା ଶିକ୍ଷାକୁ ଆମ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଉଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ସେ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।