‘ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବା ବିରଳ, ସତର୍କତା ଆବଶ୍ୟକ’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଭାଇରସ ବା H5N1ରେ ପକ୍ଷୀ କିମ୍ୱା କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ଦେହରେ ଦେଖାଯାଏ। ଏବେ ଏହି ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ହରିଆଣାର ଜଣେ ୧୧ ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି। ଏହାପରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ମଣିଷର ଶରୀରକୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛି ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିଲା। ତେବେ ଏଭଳି ହେବା ଦୁର୍ଲଭ। ତେଣୁ ମାନବ ଜାତି ଏହାକୁ ନେଇ ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି।

AIIMS ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହେଲେ ଆମକୁ ଏହାକୁ ନେଇ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ହେବ। ଯେଉଁଠି ଏହି ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ସଂକ୍ରମଣ ରହିଛି ସେଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଠିକ୍ ହେବ। ଯେଉଁଠି ଏହି ଭାଇରସ କାରଣରୁ ନାବାଳକଟିର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ସେଠି ନମୁନା ନିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତେବେ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ଡିଜିଜ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଏକ ଟିମ୍ ମୃତ ବାଳକର ଗାଁକୁ ଯାଇ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି। ହେଲେ ଗୁରୁଗ୍ରାମ ପ୍ରଶାସନ କହିଛି ଆଉ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବା ଛୋଟ ଛୁଆ ଏହି ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ନଜିର ନାହିଁ।

ମେଡିସିନ୍ ବିଭାଗର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ନୀରଜ ନିଶାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ରୋଗ ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଣିଷ-ମଣିଷ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ କେତେକ ଅଲଗା ଅଞ୍ଚଳ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। କ୍ୱଚିତ୍, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରି ଥାଇପାରେ। ତଥାପି, ମାନବ-ରୁ-ମାନବ ସଂକ୍ରମଣର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳି ନାହିଁ।

ନିଶଲ କହିଛନ୍ତି, ସେରୋ ସର୍ଭେରେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ନିକଟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳି ନାହିଁ। ଯଦି ଜଣେ ଠିକ୍ ଭାବରେ ରନ୍ଧା ହୋଇଥିବା କୁକୁଡ଼ା ମାଂସ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ତେବେ ସଂକ୍ରମିତ କିମ୍ୱା ଅସୁସ୍ଥ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କଠୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଠିକ୍ ହେବ। ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତୀତରେ ଯେତେବେଳେ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ପାଖରେ H5N1 ଏଭିଆନ୍ ଫ୍ଲୁ ହୋଇଥିଲା, ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କୁ ମାରି  ଦିଆଯାଉଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ H5N1 ଭାଇରସ ମୁଖ୍ୟତଃ କୁକୁଡ଼ା ଓ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥାଏ। ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ କୁକୁଡ଼ା ଚାଷ ଏବଂ ଫାର୍ମରେ କାମ କରନ୍ତି ସେମାନେ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।