ଭେଙ୍କଟେଶଙ୍କ ଲାଗି ନଇଁଗଲା ମଞ୍ଚ, ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଲେ ମହାମହିମ  

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୁହାଯାଏ ମନୁଷ୍ୟର ଉଚ୍ଚତା କି ଶରୀର ନୁହେଁ ବରଂ ତା କର୍ମ ସ୍ଥିର କରିଥାଏ ତାର ପରିଚୟ । ଏମିତି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଶାରୀରିକ ଉଚ୍ଚତା, କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଫଳତାର ଶିଖର ଛୁଇଁବାରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜି ପାରିନଥାଏ । ଏଇ ଯେମିତି ପାରା ଆଥଲେଟ୍ କେ. ଓ୍ୱାଇ. ଭେଙ୍କଟେଶ୍ । ଏମିତି ବହୁତ କମ୍ ଥର ହୋଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନକାରୀ ଅତିଥି, ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କ ସହିତ ମଞ୍ଚ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସନ୍ତି । ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଏମିତି ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ପାରା ଆଥଲେଟ୍ ଭେଙ୍କଟେଶଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ।  ଭେଙ୍କଟେଶ୍ ଓ୍ୱାର୍ଲଡ ଡ୍ୱାର୍ଫ ଗେମ୍ସରେ ଅନେକ ମେଡାଲ୍ ଜିତିଛନ୍ତି । କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଏହାର ବିକାଶରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ତୁଲାଇବା ପାଇଁ ଭେଙ୍କଟେଶଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ।

ଯେତେବେଳେ ଭେଙ୍କଟେଶଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏକ ରୋଚକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ତାଳିମାଡ଼ ଭିତରେ ଭେଙ୍କଟେଶ୍ ଯେତେବେଳେ ମଞ୍ଚ ନିକଟକୁ ଯାଉଥିଲେ, ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ତାଙ୍କ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ଥିଲା । ସେ ଷ୍ଟେଜ୍ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦେଖିଲେ ଯେ, ଭେଙ୍କଟେଶ୍ ବାମନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚତା ବ୍ୟବଧାନ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏହାପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କଟେଶଙ୍କୁ ପାହାଚରୁ ଓହ୍ଲାଇ ତଳକୁ ଯିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଯଦ୍ୱାରା ଦୁହେଁ ଏକ ସମତଳରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇପାରିବେ।  ଏହାପରେ ଭେଙ୍କଟେଶ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ଆଉ ତାଙ୍କ ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବି  ତାପରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା।  ଏହାଦେଖି ତାଳି ମାଡ଼ରେ କଂପି ଉଠିଥିଲା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ଦରବାର।

କେ. ଓ୍ୱାଇ. ଭେଙ୍କଟେଶ୍ ହେଉଛନ୍ତି କର୍ଣ୍ଣାଟର ପାରା ଆଥଲେଟ୍।  ଯାହାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ମାତ୍ର ୪ ଫୁଟ୍ ୨ ଇଞ୍ଚ୍ । ୨୦୦୫ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଚତୁର୍ଥ ବିଶ୍ୱ ଡ୍ୱାର୍ଫ ଗେମ୍ସରେ ୬ଟି ପଦକ ଜିତି ସେ ନିଜ ନାଁ ଲିମକା  ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡସରେ ଲେଖାଇଥିଲେ । ସେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଭାବେ ଏହି ଗେମ୍ସରେ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ । ସେ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଓ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନରେ ଦେଶ ପାଇଁ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ଏବେ ସେ ବୃତ୍ତିଗତ କ୍ରୀଡ଼ାରୁ ଅବସର ନେଇସାରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପାରା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ସଂଘର ସଚିବ ଅଛନ୍ତି । ବୋନ୍ ଗ୍ରୋଥ୍ ଡିସ୍ଅର୍ଡର ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇପାରି ନଥିଲା ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ନିଜର କମ୍ ଉଚ୍ଚତାକୁ କେବେ ବି ନିଜ ସଫଳତାର ବାଟ ଓଗାଳିବାକୁ ଦେଇନାହାନ୍ତି । ୨୦୧୨ରେ ହୋଇଥିବା ସ୍ପାନିଶ୍ ପାରା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ସେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍ ପଦକ ଜିଣିଥିଲେ।  ଏଥିସର ୨୦୦୯ ଓ୍ୱାର୍ଲଡ ଡ୍ୱାର୍ଫ ଗେମ୍ସରେ ଡିସ୍କସ୍ ଥ୍ରୋରେ ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ୍, ଜାଭେଲିନରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଏବଂ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ସିଙ୍ଗଲ୍ ଓ ଡବଲ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟରେ ପଦକ ପାଇଥିଲେ । ଭାରତ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ତାରିଖରେ ଦେଶର ଚତୁର୍ଥ ବଡ଼ ବେସାମିରକ ସମ୍ମାନ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।