ଏବେ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ବଢାଇବେ ମୋଦିଙ୍କ ଟେନସନ୍‌!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିବାଦୀୟ କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହୋଇଛି । ଏପରି କରି ମୋଦି ସରକାର ଜନତାଙ୍କ ମନ୍ କି ବାତ୍ ଶୁଣୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହାରି ଭିତରେ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନମାନେ ଶ୍ରମ ଆଇନ ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ କମର କଷିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଶ୍ରମ ଆଇନ ୨୦୨୦ରେ କୃଷି ଆଇନ ପରେ ପରେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ହେଲେ କରୋନା ଲହର ଏବଂ କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିବାରୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଥଣ୍ଡା ପଡିଥିଲା।

ବିବାଦୀୟ କୃଷି ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା ପରେ ଶ୍ରମ ଆଇନ, ନ୍ୟାସନାଲ ମୋନେଟାଇଜେସନ୍ ପାଇପ ଲାଇନ (ଏନଏମପି) ଏବଂ ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର କମ୍ପାନୀରେ ବିନିଯୋଗକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନ ବିରୋଧ କରିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ଇକୋନମିକ୍ସ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୦ ଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ମିଳିତ କମିଟି ଆସନ୍ତା ଫେବୃଆରୀରେ ସଂସଦର ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ବେଳେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ କରିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏଥିସହିତ ତିନି କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ୍ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଏହି ସଂଘ ସମର୍ଥନ କରିଛି । ଏହି ସଂଗଠନ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଶ୍ରମିକ-ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଟ୍ରେଡ୍ ୟୁନିଅନ୍ସ (ସିଆଇଟିୟୁ) ର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ତପନ ସେନ୍ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଶ୍ରମିକ-କୃଷକ ମିଳିତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମିକ ବିରୋଧୀ ତଥା ଜନ ବିରୋଧୀ ନୀତି ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଲଢେଇ କରିବାକୁ ଆମର ସଂକଳ୍ପକୁ ଦୋହରାଇଛୁ”।

ସିଆଇଟିୟୁ ହେଉଛି ଏକ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ଯାହାକି ସିପିଏମ ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ୧୦ଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ଏକ ଅଂଶ ଯାହା ଏକ ମିଳିତ ମଂଚ ଗଠନ କରିଛି। ସେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକ ଏବଂ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଗତିବିଧି ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି। କୃଷକମାନେ ବର୍ଷେ ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିପାରିବେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଫେରିବେ, ସେମାନଙ୍କର ଜମି ଅଛି କିନ୍ତୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତାହା ନୁହେଁ। କାମ ଏବଂ ଗତିବିଧି ମଧ୍ୟରେ ଆମକୁ ଏକ ସନ୍ତୁଳନ ଖୋଜିବାକୁ ହେବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ନଭେମ୍ବର ୨୮ ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ କିଷାନ ମଜଦୁର ମହାପଞ୍ଚାୟତ ଡକାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୟୁନାଇଟେଡ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ନେତାମାନେ ସାମିଲ ହେବେ। ତେବେ ଆରଏସଏସ ସହ ଜଡିତ ଭାରତୀୟ ଭାରତ ମଜଦୁର ସଂଗଠନ (ବିଏମ୍ଏସ୍) ଏହି ଦଶଟି ୟୁନିଅନର କମିଟିର ଅଂଶ ନୁହେଁ। ବିଏମ୍ଏସ୍ ମୁଖ୍ୟ ସାଜି ନାରାୟଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଆମେ ଅନ୍ୟ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନଙ୍କ ସହ ନାହୁଁ। ବିଏମ୍ଏସ୍ ଅଧୀନରେ ଆମର ୪୦ ଟି ଫେଡେରେସନ୍ ଅଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗକୁ ବିରୋଧ କରୁଛୁ।’

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।