ୟୁପି ସରକାର ଉପରେ ମନଇଚ୍ଛା ବର୍ଷିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲଖିମପୁର ଖେରୀ ହିଂସା ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ବୁଧବାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି। ଷ୍ଟାଟସ୍ ରିପୋର୍ଟ ବିଳମ୍ବରେ ଦାଖଲ କରିବା ନେଇ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ୟୁପି ସରକାର ଉପରେ ପୁଣିଥରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ହୋଇଥିବା ହିଂସାତ୍ମକ ଘଟଣା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ପିଆଇଏଲ ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଷ୍ଟାଟସ୍ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି।

ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ ତାରିଖ ଯାଏ ଶୁଣାଣିକୁ ସ୍ଥଗିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟାଟସ୍ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଚାରିଜଣ ଚାଷୀ ଓ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସମେତ ୮ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଖୋଦ୍ ମାମଲାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଶୁଣାଣିରେ ତଦନ୍ତରେ ଅସନ୍ତୋଷଜନକ ଆକ୍ସନ୍ ପାଇଁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ପୁଲିସକୁ ଭର୍ତ୍ସନା କରିଥିଲେ। ଜଣେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ ଏହି ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭାବେ ସାମିଲ୍ ଅଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରକେ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ହରିଶ ସାଲଭେ କହିଥିଲେ, ଆମେ ସବୁ ଏକ ଷ୍ଟାଟସ୍ ରିପୋର୍ଟ ବନ୍ଦ ଲଫାଫାରେ ଦାଖଲ କରିଛୁ। ଶୁଣାଣି ଶୁକ୍ରବାର ଯାଏ ସ୍ଥଗିତ କରାଯାଉ। ଏହା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ, ଆମକୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଏବେ ମିଳିଛି। ଆମେ ଗତ କାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ୧ଟା ଯାଏ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲୁ। ଏସବୁ କ’ଣ ଚାଲିଛି। ଏମିତି କହି ୟୁପି ସରକାର ଉପରେ ଖୁବ୍ ବର୍ଷିଥିଲେ ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ।ତଥାପି ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ନଦେବା କାରଣରୁ ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ସପ୍ତାହରେ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟରେ ଷ୍ଟାଟସ୍ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ଆପଣ ମୋଟ ୪୪ ସାକ୍ଷୀଙ୍କର ବୟାନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି, ସେଥିରୁ କେବଳ ଚାରିଜଣଙ୍କ ବୟାନ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଦାୟର ହୋଇଛି। ଆଉ ବାକି ସମସ୍ତଙ୍କର ବୟାନ ମଧ୍ୟ ୧୬୪ରେ ଦାଖଲ ହେବା ଦରକାର। ସରକାର କୋର୍ଟଙ୍କ ଠାରୁ ଏଥିପାଇଁ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି। ସାକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜୟ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଲଖିମପୁର ଖିରୀର ତିକୁନିଆ ଗ୍ରାମରେ ହୋଇଥିବା ଘଟଣାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବାର ୬ ଦିନ ପରେ ପୁଲିସ୍ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ରାଜନୀତିକ ପୃଷ୍ଠପୋଷକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୁଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଗତ ଶୁଣାଣିରେ କୋର୍ଟ ଏଫଆଇଆରରେ ଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ନକରିବା ଏବଂ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ନୋଟିସ ପଠାଇ ପୁଲିସର ତଦନ୍ତରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ନିରପେକ୍ଷ ତଥା ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଏହି ମାମଲା ଅନ୍ୟ କେତେକ ଏଜେନ୍ସିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ନେଇ କୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତର ମାଗିଥିଲେ। ତେବେ ଏସବୁ ବିବାଦ ଘନୀଭୂତ ହେବା ପରେ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ.ଭି ରମନାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ତିନି ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ବୁଧବାର ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଚିଠିରେ ସମଗ୍ର ମାମଲାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ନ୍ୟାୟିକ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସିବିଆଇକୁ ମଧ୍ୟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଅକ୍ଟୋବର ୩ ତାରିଖରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଲଖିମପୁର ଖେରୀରେ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଗାଡ଼ି ମାଡ଼ିଯାଇଥିଲା। ଯାହା ପରେ ସେଠାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଲୋକେ ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ତିନିଜଣ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଘଟଣାରେ ମୋଟ ୮ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କ ଓକିଲ ଶିବ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ଏହି ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଘଟଣା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅବଗତ ହେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।