ବିଭାଜନ କରିପାରିବାର କ୍ଷମତା ଫେସବୁକ ପାଖରେ ରହିଛି: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ସୋଶାଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକକୁ ହାଜର ହେବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭା କହିଥିଲା। ତେବେ ଅନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷା ମାଗିବାକୁ ଯାଇ ଫେସବୁକ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହାଜର ହୋଇଛି। ଫେସବୁକ୍ ପାଇଁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ଓକିଲଙ୍କୁ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେସବୁକ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯେଉଁଠି ଲୋକମାନେ ନିଜର ମତ ରଖନ୍ତି। ଏହାକୁ ସେମାନେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ପରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଏଭଳି ଧାଡିକିଆ ଯୁକ୍ତି ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ। ଫେସବୁକ ଏକ ଏପରି ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯେଉଁଠୁ ସାଧାରଣ ଜନତା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରିବେ। ସମାଜର ପୋଲାରାଇଜେସନ ବା ବିଭାଜନ ଫେସବୁକ ଜରିଆରେ ହୋଇପାରିବ। ଫେସବୁକ ପାଖରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବାର କ୍ଷମତା ନାହିଁ ବୋଲି କହିବା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେସବୁକ୍ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି କୈଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିତର୍କ ହେଉଛି ଫେସବୁକରେ ତାହାଲେ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଦାୟିତ୍ୱ ଫେସବୁକର। କାରଣ ଏହି ବିତର୍କ ଅଣାୟତ ହେଲେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବିଭାଜନ ହୋଇପାରିବ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ସାମାଜିକ ବିପଦ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

ତିନି ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାର ବିଚାର କରିହା ବେଳେ ସୋଶାଲ ନେଟୱାର୍କ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଯୁକ୍ତିକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେସବୁକ ଅସ୍ୱୀକାର କରିପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମତ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜ ଫିଡ ପାଇଁ କିଛି ମାନବ ସମ୍ୱଳ ଏବଂ ଆଲଗୋଦରିମ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଏ ବାବଦରେ ଫେସବୁକ ପାଖରେ ଜ୍ଞାନକୌଣଳ ରହିଛି ଯିଏକି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନଜର ଦେଇପାରିବ। ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଏହି ବେଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ରାଘବ ଚଢ଼ାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭା ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟ କମିଟି ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ମାମଲାରେ ଫେସବୁକକୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।