‘ମୁଁ ହେବି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ’, ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ସିଦ୍ଧୁ

ଚଣ୍ତିଗଡ: ‘ମୁଁ ହେବି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ମୋ ନାଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଉ। ନଚେତ ମୁଁ ପ୍ରଚାର କରିବି ନାହିଁ।’ ଏମିତି କିଛି କହି ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଡି ବସିଛନ୍ତି ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ।

ପଞ୍ଜାବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି କାଉନ୍‌ଡାଉନ୍‌। ଚଣ୍ଡିଗଡ ଠାରୁ ହରିୟାଣ ସବୁଠି ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ଜୋରସୋର ପ୍ରଚାର। ସବୁ ଦଳର ନେତାମାନେ ଭୋଟର୍‌ଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାଣମୂର୍ଚ୍ଛା ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଏହାରି ଭିତରେ ପୁଣି ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସ ଭିତରେ ଦେଖାଦେଇଛି କେଁ।

କଂଗ୍ରେସ ସାମୂହିକ ନେତୃତ୍ୱରେ ପଞ୍ଜାବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ଘୋଷଣା ସହିତ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସରେ ବିବାଦ ଆହୁରି ଜୋର ଧରିଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ ନିଜକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ଜିଦ୍‌ ଧରି ବସିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସିଦ୍ଧୁ ଦଳକୁ ଏକ ଅଲ୍ଟିମେଟମ୍ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଏହି ଅଲ୍ଟିମେଟମ୍‌ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସରେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଅଶାନ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କଂଗ୍ରେସର ବହୁ ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି। କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ ରାଜା ୱାରିଙ୍ଗ ଏବଂ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ନିଟକବର୍ତ୍ତୀ କୁହାଯାଉଥିବା ଫତେହଗଡ ସାହେବ ସାଂସଦ ଡଃ. ଅମର ସିଂଙ୍କ ତାଙ୍କ ଘରେ ଡେରା ପକାଇଛନ୍ତି।

ଏଦହେଁ ଅସନ୍ତୋଷ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଉଭୟଙ୍କୁ କୌଣସି ସଫଳତା ମିଳିନଥିବା ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଅନୁଯାୟୀ କଂଗ୍ରେସର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ “ଆମେ ଚାହୁଁ ଯେ ଏଆଇସିସି ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ(ସିଦ୍ଧୁ) ସହ ବସି ତାଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ତାଙ୍କୁ ସିଏମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷିତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଯଦି ସିଦ୍ଧୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଏ ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ସେହି ସମସ୍ତ ଏସ୍‌ସି ଭୋଟ ହରାଇ, ଯାହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚରଣଜିତ ସିଂହ ଚନ୍ନିଙ୍କୁ ମିଳିବ ବୋଲି ଅଶା କରାଯାଉଛି।

ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ, ସିଦ୍ଧୁ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସେ ତେବେ ଦଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କିଏ ହେବ? ତାହା ଯଦି ସ୍ପଷ୍ଟ ନକରନ୍ତି ତେବେ ସେ ପ୍ରଚାର କରିବେ ନାହିଁ। ଏଥି ସହ ସିଦ୍ଧୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଦଳ ନିଜର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିବା ଉଚିତ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।