କେନ୍ଦ୍ରର ନାଲି ଆଖି ଦେଖି ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇଲା ଟ୍ୱିଟର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଆଇଟି ନିୟମକୁ ନେଇ ସୋଶାଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଟ୍ୱିଟର ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ତେଜିଛି। ଏହାରି ଭିତରେ ମାମଲା ହାଇକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହି ଆମେରିକାନ କମ୍ପାନୀ କହିଛି ସେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିୟମକୁ ମାନିବେ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଟ୍ୱିଟର କେନ୍ଦ୍ରର ନିୟମ ନମାନିବା ପରେ ସରକାର ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ କେନ୍ଦ୍ରର ନୂଆ ଆଇଟି ନିୟମ ମାନିବା ପାଇଁ ଟ୍ୱିଟରକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ଆବେଦନ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ସୋମବାର ହାଇକୋର୍ଟରେ ଟ୍ୱିଟର କହିଛି ଯେ ଆମେ କେନ୍ଦ୍ରର ନିୟମ ମାନୁଛୁ। କେନ୍ଦ୍ରର ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ମେ ୨୮ ସୁଦ୍ଧା ସେ ସମସ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ କହିଛି ଟ୍ୱିଟର। ସରକାର କିନ୍ତୁ କହିଛନ୍ତି ଟ୍ୱିଟର ଯେଉଁ ପକ୍ଷ ରଖିଛି ତାର କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ।

ଆଡଭୋକେଟ୍ ଅମିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୨୫ରେ ଟ୍ୱିଟର ସମେତ ସମସ୍ତ ସୋଶାଲ ମିଡିଆ ନେଟୱର୍କକୁ ନୂଆ ଡିଜିଟାଲ ନିୟମ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ହେଲେ ମେ ୨୫ରେ ସମୟ ସୀମା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୱିଟର ନିୟମ ମାନିନାହିଁ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଡିଜିଟାଲ କଣ୍ଟେଣ୍ଟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପ୍ଲେନ୍ସ ଅଫିସର, ନୋଡାଲ ଅଫିସର ଇତ୍ୟାଦି ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଭାରତୀୟ ହୋଇଥିବେ ବୋଲି ସରକାର କହିଥିଲେ। ହେଲେ ଏହି ସୋଶାଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀମାନେ କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିନାହାଁନ୍ତି।  ଯାହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି।

ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଫେକ୍ ନ୍ୟୁଜ ଏବଂ ହିଂସାକୁ ଉସକାଇବା ଭଳି ଖବର ସୋଶାଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି। ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଫେବୃଆରୀ ୨୫ରେ ଏହି ଆଇଟି ବା ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆ ନିୟମ କରି ସୋଶାଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀକୁ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ତେବେ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଫେସବୁକ, ହ୍ୱାଟସଆପ ଓ ଗୁଗୁଲ କେନ୍ଦ୍ରର ନିୟମ ମାନିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।