ଟ୍ୱିଟରକୁ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ଚରମ ଚେତାବନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟ୍ୱିଟରକୁ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସଂସଦୀୟ କମିଟି କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଇଛି। ୟୁପିରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ‘ଟୁଲକିଟ’କୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରର ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଓ ଟ୍ୱିଟର ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି। ଏହାରି ଭିତରେ ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଶୁକ୍ରବାର ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଦେଶର ସଂସଦୀୟ କମିଟି ଆଗରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ଦେଶର ନିୟମ ମାନୁ ନଥିବାରୁ କାହିଁକି ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆ ଉପରେ ଜୋରିମାନା ଲଗାନଯିବ ସେ ନେଇ ସଂସଦୀୟ କମିଟି ପଚାରିଥିଲା। ଜବାବରେ ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆ କହିଛି ଆମେ ସମସ୍ତ ନିୟମ ମାନୁଛୁ। ଆବଶ୍ୟକ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆ କହିଛି।

ସଂସଦୀୟ କମିଟି ଟ୍ୱିଟରକୁ କହିଛି ଯେ ଦେଶର ନିୟମ ସର୍ବୋପରି। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ନୀତି ନୁହେଁ। ସାଂସଦ ଶଶି ଥରୁରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏହି ସଂସଦୀୟ କମିଟି ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଟ୍ୱିଟରକୁ ହାଜର ହେବାକୁ କହିଥିଲା। ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆର ପବ୍ଲିକ୍ ପଲିସି ମ୍ୟାନେଜର ଶଗୁଫତା କାମରାନ ଏବଂ ଆଇନ ପରାମର୍ଶଦାତା ଆୟୁଷୀ କପୁର କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହୋଇ ମତ ରଖିଛନ୍ତି।

ସୋଶାଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଅପବ୍ୟବହାର, ନାଗରିକଙ୍କ ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏହି ଅବସରରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କମିଟି କମ୍ପାନୀର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅବସରରେ ତାଗିଦ କରିଛି। ଗୋପନୀୟତା ନୀତିକୁ ନେଇ ଟ୍ୱିଟର କହିଛି ଯେ ଦେଶର ନିୟମ ବଡ, ଆପଣଙ୍କ ନୀତି ନୁହେଁ।

ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆ କିନ୍ତୁ କମିଟିକୁ କହିଛି ଯେ ଆମେ ନିୟମ ପାଳନ କରୁଛୁ ଏବଂ ଆମର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛୁ। ଏହା ଉପରେ କମିଟି ଟ୍ୱିଟରକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରେ ଜୋରିମାନା କରାଯାଇଛି। କମିଟି ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ନିୟମ ସହ ଜଡିତ କେତେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଲିଖିତ ଭାବରେ ଜଣାଇବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଟ୍ୱିଟର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ସଂସଦୀୟ କମିଟି ଆଗରେ ହାଜର ହୋଇ ମତ ରଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଆମେ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛୁ। ଆମେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହ କାମ ଜାରି ରଖିବୁ। ନାଗରିକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆବଶ୍ୟକ ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିକଟରେ ଟ୍ୱିଟରର ଇଣ୍ଟରମିଡିୟରୀକୁ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ କମ୍ପାନୀକୁ ଭାରତୀୟ ନିୟମର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଅଣାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୟୁପି ଗାଜିଆବାଦ ଲୋନିରେ ବୃଦ୍ଧ ଅବଦୁଲ ସମାଦଙ୍କ ଦାଢ଼ି କାଟିବା ଘଟଣାରେ ଭିଡିଓ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରିବା ନେଇ ପୁଲିସ ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆର ଏମଡି ମନୀଷ ମହେଶ୍ୱରୀଙ୍କୁ ନୋଟିସ ପଠାଇଛି। ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମତ ରଖିବାକୁ ପୁଲିସ କହିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।