ବଢ଼ୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା ସ୍ଥଗିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୁମ୍ଭ ମେଳାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବା ପରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାର ଏଥର ଚେତିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଦେଶ ତଥା ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ୁଛି। ତେଣୁ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାର ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତିରଥ ସିଂହ ରାୱତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରାକୁ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଚାରୋଟି ମନ୍ଦିରର ପୂଜକ ଏଠାରେ ପୂଜା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇବେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହେମକୁଣ୍ଡ ସାହିବ ଗସ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଚାମୋଲିର ହେମକୁଣ୍ଡ ସାହିବ ଗୁରୁଦ୍ୱାର ଯାତ୍ରା ଆସନ୍ତା ୧୦ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଥିଲା। ହେଲେ ଏହି ଉହାନ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦେଖି ଗୁରୁଦ୍ୱାର ହେମକୁଣ୍ଡ ସାହିବ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଯାଇଛି। ହେଲେ କେବେ ଏବେ ସେ ନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ମିଳିନାହିଁ।

ହେମକୁଣ୍ଡ ସାହିବ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ନରେନ୍ଦ୍ର ଜିତ ସିଂ ବିନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଅନେକ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି। ତେଣୁ ହେମକୁଣ୍ଡ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ଏବେ ଠିକ୍ ହେବନି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକମାନେ ଏକାଠି ହେବା ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ ଯାତ୍ରା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ପରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ନୂଆ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏପ୍ରିଲ ୫ରୁ କୁମ୍ଭ ମେଳା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ୧୪ ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟରେ ୬୮ ସାଧୁ ସନ୍ଥ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ଏହାପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦେଖି ମେଳା ଶେଷ ହୋଇଛି ବୋଲି ଜୁନା ଆଖଡ଼ାର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମହାମଣ୍ଡଳେଶ୍ୱର ସ୍ୱାମୀ ଅବଧେଶାନନ୍ଦ ଗିରି କହିଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।