କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଯାଇପାରେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପଦ

କାଠମାଣ୍ଡୁ: ରୋଚକ ସ୍ଥିତିରେ ନେପାଳ ରାଜନୀତି। ଶାସକ ଦଳ ଭିତରେ ଥିବା ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ ପାଇଁ ଏବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କ ଆସନ ଉପରେ ଡେମୋକ୍ଲିସର ଖଣ୍ଡା ଝୁଲିଛି। ସ୍ଥିତି ଏମିତି ଯେ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ଏନସିପି)ର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଦ୍ୟା ଭଣ୍ଡାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଦଳର ନେତା ପୁଷ୍ପକମଳ ଦହଲ (ପ୍ରଚଣ୍ଡ)ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏନସିପିର ଶୀର୍ଷ ନେତା ଭେଟିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ। ଦେଶରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସ୍ଥିତି ଭଳି ଅଧ୍ୟାଦେଶରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର ନକରିବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀ।

ଏଥିସହ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଦ୍ୟା ଭଣ୍ଡାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିବା ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ଟିମ୍ କହିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ସେମାନେ ଓଲିଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ରଖିବା ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିବେ ତା’ହେଲେ ସେ ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀରୁ ଓହରିଯିବେ। ତେବେ ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଟିମ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଏହି ପରାମର୍ଶକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଓଲିଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଆଇନର ପରାମର୍ଶ ନେଉଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି। ରବିବାର ଓଲି ତାଙ୍କ ବାସ ଭବନରେ ସରକାରୀ ଆଇନ ବିଶାରଦଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ୱିଧାନର ନିୟମ ବାବଦରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଦେଶରେ ଜରୁରାକାଳୀନ ସ୍ଥିତି, ସଂସଦ ଭାଙ୍ଗିବା ନହେଲେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ କାଳୀନ ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହାବାଦ ଦେଶର ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହିତ କେପି ଶର୍ମା ଓଲି ରବିବାର ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଚେତାବନୀ ସ୍ୱରୂପ ସୋମବାର ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୧୭୮୫ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଗିରଫ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲା ବିଜେପି, ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ନିନ୍ଦା

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଗୁରୁବାରକୁ ଘୁଞ୍ଚିଲା, ରିୟା ରଖିଲେ ଏମିତି ପକ୍ଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସେଥିରୁ ୪୯ ଲୋକାଲ୍‌ କେସ୍‌

କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରାହତ ଇନ୍ଦୋରୀଙ୍କ ପରଲୋକ

ବେହେରାସାହି ପରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଲା ଜାଲୁଆ ସାହି

ଏହି ୧୦ ରାଜ୍ୟ କରୋନାକୁ ହରାଇ ପାରିଲେ ଭାରତ ଜିତିବ ବୋଲି କହିଲେ ମୋଦି

ପାରମ୍ପରିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଧରି ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

‘ମୋ ଭାଇର ଯଦି କିଛି ଭୁଲ ହୋଇଛି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ଷମା କରି ଦିଅନ୍ତୁ’

ଡବଲ ମର୍ଡଲ; ବଡ଼ଭାଇ, ପୁତୁରାକୁ ମାରି ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କିରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ

ଭାଇରାଲ ଅଡିଓ ମାମଲା; ରିମାଣ୍ଡରେ ଗଲେ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ, ବିଶ୍ୱଜିତ

୭ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ଆଖି ବୁଜି ସାରିଲେଣି ୩ ଜଣ