ଏସ୍‌ବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ଖବର: ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମାରାଶିରେ କୋହଳ, ପେନ୍‌ସନଧାରୀ ଓ ଛୋଟପିଲାଙ୍କୁ ପୁରା ଛାଡ଼

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏସ୍‌ବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶ୍ୱସନାର ଖବର। ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମାରାଶି ମନ୍ଥଲୀ  ଆଭେରେଜ୍‌  ଅଫ ବାଲାନ୍ସର (ଏମଏବି)କୁ ନେଇ ଯେଉଁ ଅର୍ଥ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଥିଲା ସେଥିରେ କୋହଳ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ରାଶି ୫୦୦୦(ମେଟ୍ରୋପଲିଟାନ ସିଟି) ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ଖସାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ତାସହ ପେନାଲଟିକୁ ନେଇ ସଂଶୋଧନବି କରାଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ ଆଗରୁ ଏସବିଆଇ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେଉଁ ପେନାଲଟି ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା ସେଥିରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏତିସହ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ରାଶିକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନ ଅନୁସାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଶି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ, ସହର (ଅର୍ବାନ) ଏବଂ  ଛୋଟ ସହର(ସେମି ଅର୍ବାନ) ପାଇଁ ବିଭକ୍ତିକରଣ କରାଯାଇଛି।

ତେବେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୨୦ ରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ, ଛୋଟ ସହର(ସେମି ଅର୍ବାନ) ପାଇଁ ୨୦ରୁ ୪୦ ଏବଂ ମେଟ୍ରୋ ସିଟି ପାଇଁ  ୩୦ରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାର୍ଜେସ କୋହଳ କରାଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ ପେନାଲଟିକୁ ନେଇ  ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏଥର ସମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବ। ପୂର୍ବରୁ ସହର (ଅର୍ବାନ)ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ୩୦୦୦ଟଙ୍କା,  ଛୋଟ ସହର(ସେମି ଅର୍ବାନ) ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ୨୦୦୦ଟଙ୍କା ଏବଂ ଗାଁ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ୧୦୦୦ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

ତେବେ ଏହି ନିୟମର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ପାଇଁ ଆଗରୁ ଯେଉଁ ପେନାଲ୍‌ଟି ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା ସେଥିରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇ ପେନାଲଟି ହାର ଖସାଇ ଦିଆଯାଇଛି।  ହେଲେ ପେନସନଧାରୀ ଓ ଛୋଟପିଲାଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି। ଆଗରୁ  ଜନଧନ ଯୋଜନା ଏବଂ ବେସିକ ସେଭିଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କୁ (ପେନାଲଟି) ମୁକ୍ତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଅର୍ଥାତ ଏମାନଙ୍କ ଅକାଉଣ୍ଟରେ ଜିରୋ ବାଲାନ୍ସ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଚାର୍ଜେସ କଟିବ ନାହିଁ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କଂଗ୍ରେସରୁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ସଞ୍ଜୟ ଝା

ଗେହଲଟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଯୁଦ୍ଧ ଡାକରା ଦେଲେ ସଚିନଙ୍କ ସମର୍ଥକ

ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ ପାଇଁ ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ପ୍ରକୋପ ଜାରି: ଦିନକରେ ୨୧୩ ମୃତ, ୬୭୪୧ ପଜିଟିଭ

ଚାଇନାକୁ ବ୍ରିଟେନ ଝଟ୍‌କା: ଦେଶରେ ବ୍ୟାନ୍‌ ହେଲା ହୁୱେଇ

‘ରାମ ରାମ’: ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଲେ ସଚିନ ପାଇଲଟ

ଉଦ୍ଭିଦ ଜାତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୫୦% କମିବ!‌

ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ

୧୬ରୁ ୩୧ ଯାଏ ଲାଗୁ ହେବ ପୂରା ଲକଡାଉନ

ଏହି ରାଜ୍ୟର ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ କରୋନା, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରାମ ମାଧବ ଓ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର

ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଉ କେତେ ଦିନ ରହିବେ ବିଗ ବି ଓ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ

୪ ବର୍ଷର ପୁଅ ଓ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଏକାକରି ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଚାଲିଗଲେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା