ଆଉ ଶସ୍ତାରେ ଖାଇ ପାରିବେନି ସାଂସଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଉ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଶସ୍ତାରେ ମିଳିବନି ଖାଦ୍ୟ। ଏଣକି ସଂସଦ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ଖାଇଲେ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଆଗରୁ ଯା ଦେଉଥିଲେ ଏବେ ତା’ର ଦେଢ଼ ଗୁଣ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସରକାର ଦେଉଥିବା ସବସିଡି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଆଜିଠାରୁ ଏହି ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦର ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ୨୯ରୁ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସାଂସଦମାନେ ଏହି ସେସନରେ ବିନା ସବସିଡିରେ, ପୂର୍ବରୁ ଯେତିକି ଦେଉଥିଲେ ତାର ଦେଢ ଗୁଣା ଟଙ୍କା ଦେଇ ଲଞ୍ଚ କରିବେ। ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ଦାବି ପରେ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

୨୯ ତାରିଖରୁ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ  ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆଜିଠୁ ନୂଆ ଦର ଲାଗୁ ହେବ।  ଆଗରୁ ସାଂସଦ ଓ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସବସିଡିରେ ଖାଇବା ମିଳଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଦର ବଢାଇ ଏବେ ନୋ ପ୍ରଫିଟ, ନୋ ଲେସରେ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଚଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ତେବେ ଦର ସହିତ ମେନୁକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଆମିଷ ଓ ନିରାମିଷ ମିଶାଇ ଏବେ ମୋଟ ୫୮ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଯାହା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ମଟନ୍ ବିରିୟାନି, ଚିକେନ୍ ବିରିୟାନି, ଭେଜ୍ ବିରିୟାନି, ମାଛ, ଚିପ୍ସ, ସାଲାଡ୍, ମସଲା ଉପମା, ଉଥପମ୍ ଇତ୍ୟାଦି।

ପୂର୍ବରୁ ଚିକେନ୍ ବିରିୟାନି ଖାଇଲେ ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା ୭୦ ଟଙ୍କା, ଏବେ ଏଥିରେ ୩୦ ଟଙ୍କା ବଢିଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ଏବେ ଦେବାକୁ ପଡିବ ୧୦୦ ଟଙ୍କା। ମଟନ୍ ବିରିୟାନି ଯାହାର ଦାମ୍ ଥିଲା ୧୦୦ ଏବେ ଏହା ୧୫୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଭେଜ୍ ବିରିୟାନି ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ୫୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଏକ ନିରାମିଷ ଥାଳି ପାଇଁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଗ୍ରୀନ୍ ସାଲାଡ୍ ପ୍ଲେଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ୧୦ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ହୋଇଛି ୨୫ ଟଙ୍କା । ମାଛ ଓ ଚିପ୍ସ ପ୍ଲେଟର ଦାମ୍ ୧୧୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ଆଳୁ ଚପର ଦାମ୍ ୧୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ସେପଟେ ସବସିଡି ହଟାଯିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ସାଂସଦମାନେ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ,  ସଂସଦର  ପ୍ରତି ଅଧିବେଶନରେ ଜନ ପ୍ରତିନିଧି , ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଓ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ମିଶାଇ ପ୍ରାୟ ୪ ହଜାର ୫ଶହରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ଖାଇଥାନ୍ତି।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ଆରପିଏଫ୍ ଡଗ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ; ଜାଣିପାରନ୍ତି ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କ ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ

 

 

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।