ଆରବିଆଇକୁ ଲୁଟ୍‌ କରିବା କିଛି ଫାଇଦା ଦେବନି: ରାହୁଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ସରକାରଙ୍କୁ ୧,୭୬,୦୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ଫଫର କରିବକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାପରେ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛି କଂଗ୍ରେସ। କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଲୁଟ୍‌ କରିବାରେ କିଛି ମଧ୍ୟ ଫାଇଦା ହେବନି। ସେହିଭଳି କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ୨୦୧୯ ବଜେଟ୍‌ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରାଯାଇଛି।

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର ଏଭଳି ବୃହତ୍‌ ପରିମାଣର ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, “ଆରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା୧.୭୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା, ବଜେଟ୍‌ ୨୦୧୯ରେ ମେଳ ଖାଉନଥିବା ଅର୍ଥର ପରିମାଣ ସହ ସମାନ। ଏହି ଟଙ୍କା କେଉଁଥିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି? ଏହା ବଜେଟ୍‌ରୁ ଗାୟବ୍‌ କାହିଁକି ଥିଲା?” ଏଥିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି, ଆରବିଆଇକୁ ଲୁଟ୍‌ କରିବା ଆମ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆହୁରି ପଛକୁ ନେଇଯିବ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ୍‌ ରେଟିଙ୍ଗ ହ୍ରାସ କରାଇବ।

କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ନିଜେ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଆର୍ଥିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏବେ ନିଜେ ବାଟ ପାଉନାହାନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଡିସ୍‌ପେନ୍‌ସାରୀରୁ ବ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌-ଏଡ୍‌ ଚୋରି କରି ସେଇଠି ଖଣ୍ଡିଆରେ ଲଗାଇବା ପରି କଥା ହୋଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ରଣଦୀପ ସୂର୍ଯ୍ୟେୱାଲା କହିଛନ୍ତି, ଏହି ୧.୭୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିଜେପିର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିବେଶ କରାଯିବ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସିନ୍ଧ ପୁଲିସ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ଅପହରଣ ଅଭିଯୋଗ, କରାଚିରେ ‘ଗୃହଯୁଦ୍ଧ’

ଚାଇନିଜ୍ ସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କଲା ଭାରତୀୟ ସେନା

ଘର ବାହାରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିଲେ, ତୀର ମାଡ଼ରେ ଟଳିପଡ଼ିଲେ

ଲାଲ୍‌ବାହିନୀର ବର୍ବର କାଣ୍ଡ; ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ମୁଣ୍ଡ ଗଡ଼ାଇଲେ

ଓପିନିଅନ ପୋଲ: ବିହାରରେ ପୁଣି ବାଜିମାତ କରିବ ଏନଡିଏ, କିନ୍ତୁ…

କୋଭିଡ୍ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କିମ୍ସ ନେଇଛି ୪୦ କୋଟି

କ’ଣ ଏବେ ବି ଚେନ୍ନାଇ ପାଖରେ ଫ୍ଲେ ଅଫ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ଅଛି ? ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା ଗଣିତ

ପତଳା ଶରୀର ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି? ଏହି ସବୁ ଫଳ ଖାଇ ବଢ଼ାନ୍ତୁ ଓଜନ

କ୍ଷୁଧା ମୁକାବିଲାରେ ପାକିସ୍ତାନ ପଛରେ ଭାରତ!

କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଗୁରୁପଦ ନନ୍ଦଙ୍କ ପରଲୋକ

ଯୌନ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ଫସିବା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଲା ଏୟାରଟେଲ୍

ତିନି ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ