କୌତୁକିଆ ଶିଶୁ ପୂଜକ: ଶ୍ଲୋକ ଗାଇଲେ,‘ନଡ଼ିଆ ଖା,ଅଙ୍ଗୁର ଖା’ ସବୁଠୁ ମଜାଦାର ଶେଷଦୃଶ୍ୟ

ସେ ଜାଣିନି ଭଗବାନ କିଏ। ତାକୁ ଜଣାନାହିଁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ବିଧି କିମ୍ବା ଖୁସି କରିବାର ଉପାୟ। କିନ୍ତୁ ଦିଅଁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ନିଷ୍ଠା ଦେଖିଲେ ଆପଣ ଅଭିଭୂତ ହୋଇଯିବେ। ତା ପୂଜାର୍ଚ୍ଚାନା ଦେଖିଲେ ହସିହସି ଗଡ଼ିଯିବେ। ଘଟଣାଟି କଣ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ଆସନ୍ତୁ।

ଭିଡିଓରେ ଦେଖୁଥିବା ପିଲାଟି ଆମ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର। ଥରେ ଖାଲି ତା ବେଶପୋଷାକକୁ ଦେଖନ୍ତୁ। ଏ ପିଲାଟି ଏବେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ରହିଛି ଖୁବ୍ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ। ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ତା ନିଜ ଶୈଳୀରେ ପୂଜା କରିବାର ଭିଡିଓଟି ଏବେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଯାଇଛି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ। ପିଲାଟିର ପୂଜା କରିବାର ଶୈଳୀ ଏତେ ମଜାଦାର ଯେ ଆପଣ ଦେଖିଲେ ନ ହସି ରହି ପାରିବେ ନାହିଁ। ହେଲେ ପିଲାଟିର ନାଁ ଆମକୁ ଜଣାନାହିଁ।

ପୂଜା ପାଇଁ ଠାକୁରଙ୍କ ଆଗରେ ସଜାହୋଇ ରହିଛି ଭୋଗ ସାମଗ୍ରୀ। ହେଲେ ପୂଜକକୁ ଦେଖି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ନିଶ୍ଚିତ। ଦେହରେ ଧଳା ଧୋତି ତା ସାଙ୍ଗକୁ କାନ୍ଧରେ ପଡିଛି ଧଳା ଗାମୁଛା। ପୂରା ପୂଜକ ବେଶ ଧରି ଠାକୁରଙ୍କ ଆଗରେ ହାଜର। ପାଟି ଥଙ୍ଗଥଙ୍ଗ ହେଉଛି ହେଲେ ଠାକୁରଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ମନରେ ରହିଛି ପ୍ରବଳ ଆଗ୍ରହ । କେହି କିଛି ଭାବିବା ପୂର୍ବରୁ କୁନି ନନା ଆରମ୍ଭ କଲେ ପୂଜା। ଠାକୁରଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ନନା ବୋଲୁଥିବା ଶ୍ଲୋକ ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ହସି ହସି ବେଦମ ହେବେ । ନଡିଆ ଖା, କଦଳୀ ଖା, ଅଙ୍ଗୁର ଖା ଓ ଘରକୁ ଯାଇ କବାଟ ଦେଇ ଶୁଅ। ଏମିତି ସବୁ ମନ୍ତ୍ର ପଢି କୁନି ନନା ଠାକୁରଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଭକ୍ତିର ସହ ନଡିଆ, ଅଙ୍ଗୁର ଓ ସେଓ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ଠାକୁରଙ୍କ ପାଖରେ। ତେବେ ଏତିକିରେ ସରି ନଥିଲା ଏଇ କୁନି ନନାଙ୍କ ନଖରାମୀ। ଠିକ୍‌ରେ ପୂଜା କରିବାକୁ ଘରର ବଡ଼ ଲୋକମାନେ କହିବାରୁ ରାଗିପାଚି ଅଗ୍ନିଶର୍ମା ହୋଇଯାଇଥିଲେ କୁନି ନନା। ରାଗ ଏମିତି ଯେ, ଚୁଲିକୁ ଗଲା ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା, ଲୁଗାପଟା ଫୋପାଡ଼ି ଭାଗିସ୍।