ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜାରି ହେଲା ୫ ସୁତ୍ରୀ ଗାଇଡ ଲାଇନ୍

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜାରି ହୋଇଛି ୫ ସୁତ୍ରୀ ଗାଇଡଲାଇନ। ଚତୁର୍ଥ ଇନିସଂର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ମନ୍ତ୍ରିପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଜାରି ହୋଇଛି ଏହି ଗାଇଡ ଲାଇନ୍। ଏଥିରେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ୪ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୱାର୍କପ୍ଲାନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର। ଏହାକୁ କିଏ ଓ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ ତାହା ବି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି। ଆବଶ୍ୟକସ୍ଥଳେ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ସହାୟତାରେ କାମର ଅଗ୍ରଗତିର ଯାଞ୍ଚ କର।  ସେହିପରି ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକରୁ ଲୋକଙ୍କୁ କେତେ ଫାଇଦା ମିଳୁଛି ତାହା କେବଳ ବ୍ୟୁରୋକ୍ରାଟଙ୍କ ଠାରୁ ଫିଡବ୍ୟାକ ନ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରୁ ସିଧାସଳଖ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କର। ଏହା ସହ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଅନୁଭୁତି ପାଇଁ ଫିଲଡ୍ ଭିଜିଟରେ ଯାଅ। ଆଉ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅ। ଲୋକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗର କିପରି ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ ହେବ ସେନେଇ ନୂତନ ଚିନ୍ତନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ତଳସ୍ତରରୁ ଉପରସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ବି ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଜନହିତକର ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ କିପରି ପହଞ୍ଚିବ ସେଥିପାଇଁ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ଓ ଆଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଗାଇଡଲାଇନରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି।  ସେହିପରି ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସାରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

‘କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ପିକ୍‌ରୁ ତଳକୁ ଖସିଲାଣି ଭୁବନେଶ୍ୱର’

ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ଉପ-ନିର୍ବାଚନ: ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅରିନ୍ଦମଙ୍କ ନାଁ

ଯୁକ୍ତ ୨ ନାମଲେଖା ଅବଧି ବଢ଼ିଲା

ସଂସଦ ଢାଞ୍ଚାରେ ବସିବ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ, ବିଧାୟକଙ୍କ ସିଟ୍ ସାମ୍ନାରେ ଲାଗିଛି କାଚ

ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଭିତରେ ଥିଲା ଚୋରା ମାଲ୍‌

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାରେ ଆଉ ୧୧ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ରାଜ୍ୟରେ ୪୧୮୯ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ପୁଣି ୭୦୦ ଟପିଲା

ଚେତିଲେ ସରକାର, କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ୍‌

ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବେ ବୁଲୁଥିଲେ ଯୁବକ, ପାଖରୁ ମିଳିଲା ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷର ବ୍ରାଉନସୁଗର

ଘରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳିକାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ

୨ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

ରେଳଲାଇନ କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର