କାହିଁକି ରାଧାକାନ୍ତ ଏହି ପଲାରେ ରହୁଛନ୍ତି ? କାରଣ ସାଂଘାତିକ

ଜଗତସିଂପୁର/ ବାଲୁଗାଁ/ ଶକ୍ତିପ୍ରସାଦ(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ପ୍ରବାସ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟର ନିର୍ମାଣ କରି ବାହାଦୂରୀ ମାରୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ହେଲେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ସେହି କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯେ କେତେ ହୁଗୁଳା, ସେକଥା କିନ୍ତୁ ରହିଯାଉଛି ଆଢ଼ୁଆଳରେ। ଆଜି କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ଅବ୍ୟବସ୍ଥାର ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟର ତଥା ଟିଏମ୍ସି ଗୁଡ଼ିକରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ଭିତରେ ସ୍ୱାବ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉନାହିଁ । ଫଳରେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ଅବଧି ସାରି ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ବି କିଏ ପଜିଟିଭ୍ ହେଉଛନ୍ତି ତ ଆଉ କାହାର ସ୍ୱାବ୍‌ ନମୂନା ତ ଦୂରର କଥା, ସାଧାରଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷାଟିଏ ବି କରାଯାଉନି। ଫଳରେ ଆହୁରି ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ବଢ଼ିବା ସହ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରକୁ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠିଛି।

 

କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଘଳିଆ।  ନା ସ୍ୱାବ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି ନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ଅବଧି ସାରି ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ବି ନମୁନା ଆସୁଛି ପଜିଟିଭ୍। ଜଗତସିଂପୁର ଜିଲ୍ଲା ବାଲିକୁଦା ବ୍ଲକ ବାହାରଣା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିଏମ୍ସି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି।  

 

ମହାରାଷ୍ଟରୁ ଫେରି ୭ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ଅବଧି କଟାଇ ୨୭ରେ ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ ଜଣେ ପ୍ରବାସୀ। ଆଉ ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ । କେବଳ ଏହି ଜଣେ ନୁହଁନ୍ତି, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକ ଜଗନ୍ନାଥପୁର ଏବଂ ଇବ୍ରିସିଂ ପଞ୍ଚାୟତର ଟିଏମ୍ସିରୁ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ ଜଣଙ୍କ ସ୍ୱାବ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂପୃକ୍ତ ସଂକ୍ରମିତମାନେ ଗାଁକୁ ଆସି ମିଳାମିଶା କରିଥିବାରୁ ଲୋକେ ଆଶଙ୍କାରେ ଥିବାବେଳେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କଡ଼ା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ।

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା କୁଲେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ବି ସମାନ ଅଭିଯୋଗ । କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ଫେରିଥିବା ଜଣେ ପ୍ରବାସୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ । ଆଉ ତାଙ୍କୁ ନେଇ ଥରହର ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା । ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ସଂଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଯିବା ପରେ ଗାଁରେ ବୁଲାବୁଲି କରିବା ସହ ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ଗାଧୋଇଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଖରୀ ତୁଠକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ଏପରିକି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ପୋଖରୀକୁ ନିଷେଧ କରି ସାନିଟାଇଜ୍ କରାଯାଇଛି ।   

 

ଡାଳ ଛାଉଣୀ କରି କାଳ କାଟୁଥିବା ଜଣେ  ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ପ୍ରଶାସନର ମୁଖା ଖୋଲିଦେଇଛି। ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ସାହାଜଟ ଟିଏମ୍ସିରେ ରହୁଥିଲେ ଏହି ମୁମ୍ବାଇ ଫେରନ୍ତା ପ୍ରବାସୀ । ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମୁତାବକ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ଅବଧି ବି କାଟିଲେ। ହେଲେ ଆଜିକୁ ୬ ଦିନ ବିତିଗଲାଣି, ନା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସ୍ୱାବ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରାଗଲା ନା ସାଧାରଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷାଟିଏ ହେଲା । ଫଳରେ କାଳେ ତାଙ୍କ ଦେହରେ ଭୂତାଣୁ ଥିବ, ସେହି ଭୟରେ ଘରକୁ ନଯାଇ ଏହି ଡ଼ାଳ ଛାଉଣୀ ଭିତରେ କାଳ କାଟୁଛନ୍ତି ଖଡ଼ିକାରପଡ଼ାର ରାଧାକାନ୍ତ । ପରିବାର ଲୋକେ ବି ଏଭଳି ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରି ତାଙ୍କୁ ଖାଇବା ପିଇବା ଦେଉଛନ୍ତି। 

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଟିଏମ୍ସି ଗୁଡ଼ିକରେ ଏଭଳି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା କାହିଁକି ? ବିନା ସ୍ୱାବ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରି ଟିଏମ୍ସିରୁ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଛଡ଼ାଯିବା ପଛର କାରଣ କ’ଣ ? ଏଭଳି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଯଦି ହୁଏ, ତେବେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବନି କି ?

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ରାଜଧାନୀ ବାହାରୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଆଣିବାକୁ ବାରଣ କଲା ବିଏମସି

ଆଦିବାସୀ ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ: ସମସ୍ତ ଅପରାଧୀଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କଲା ବିଜେପି

‘ଟାଇମ୍ ପାସ୍ ଚକ୍କରରେ ହୋଇଯିବ ଲାଇଫ୍ ଫେଲ୍’

୨୦୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ, କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଡାଲି ପାଇଁ ବାପ-ପୁଅ କଳି, ତା’ପରେ ନେଲେ ଚରମ ନିଷ୍ପତ୍ତି

କଟକ ସହରରୁ ୫୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଲା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କ୍ୟାନସର ହସ୍ପିଟାଲ୍‌   

ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୨୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

କପି ଧରିଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରିନ୍ସପାଲଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫଟାଇ ଦେଲେ

ଗୋଟିଏ ଗାଁରୁ ୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

କିନ୍ନରଙ୍କୁ ମିଳିବ ଭତ୍ତା

୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଗଲେ ବୀରମିତ୍ରପୁରର ବହିଷ୍କୃତ ଆଇଆଇସି

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୯କୁ ବୃଦ୍ଧି