ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଜମି ଦେବ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର( ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଜମି ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ନୂତନ ପଲିସି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯିବ। ଏନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତି। ନୂ‌ଆ ପଲିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଜମି ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇ ରହିବ ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଅନେକ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜରେ ‌ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ଜମି ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିବା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ମିଳିବାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି।  ସେନେଇ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି।  ଏହି କମିଟି ଚଳିତମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ନୂଆ ପଲିସି ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଜମି ନାହିଁ ସେହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନକୁ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜମି ଯୋଗାଇବା  ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ସିଧାସଳଖ ଭାବରେ ସଂପୃକ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନକୁ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଜମି ଦେବ ନାହିଁ।  ସ୍କୁଲ ହୋଇଥିଲେ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ଏବଂ କଲେଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାଣ୍ଡ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବା  ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।