ନେହୁରା ହେଉଥିଲା ଶବ!

କୋରାପୁଟ,(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର):ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବି ନିସ୍ତାର ନାହିଁ । ଲୋକଲଜ୍ଜା ସହ ଲଢ଼ି ଜିଇଁଥିଲା ବେଳେ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ହେଉଥିଲା।  ଜୀବନ ହାରିବା ପରେ ବି ରାସ୍ତାରେ ବାସିମଡ଼ାକୁ ଧରି ରାଜନୀତିର ରୁଟି ସେକିଲେ ରାଜନେତା। ହୁଲସ୍ତୁଲ ହେଲା ସାରା କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା।

 ସତରେ ଇଏ କେମିତିକା ରାଜନୀତି? ପ୍ରତିବାଦର ଇଏ କିଭଳିଆ ତରିକା? ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରୁ ଆସ୍ଥା ତୁଟାଇ ଜୀବନ ହାରିଥିବା କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜନେତାଙ୍କ ଇଏ କେମିତିକା ଲୁହ।  ଯେଉଁଠି ମୃତ୍ୟୁର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ତା ଶବ ସହ ରାଜନୀତିର ଖେଳ ସରୁନି। ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ନିସ୍ତାରର ରାସ୍ତା ବାଛିଥିବା କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ  ପରେ ଅନ୍ତତଃ ନ୍ୟାୟ ମିଳୁ।  ସେଇ ଆଶାରେ ମୃତଦେହକୁ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଛାଡୁ ନ ଥିଲେ ପରିବାର।  ହେଲେ ଆଜି ସକାଳ ହେଉ ହେଉ କୁନ୍ଦୁଲି ହସ୍ପିଟାଲ୍ ନିକଟରେ ପୁରା ବଦଳିଗଲା ସ୍ଥିତି ।

ହସ୍ପିଟାଲରୁ ମୃତଦେହକୁ ଏମିତି ବୋହି ବୋହି ଆଣି ଏନ୍ଏଚ୍ ୨୬ ଉପରେ ରଖି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରତିବାଦ,  ବିକ୍ଷୋଭ, ପୋଡ଼ାଜଳା । ଏଠି ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଦାବି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅନ୍ୟାୟ କରିଥିବା ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆ ନଯାଇଛି । ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିବ ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ ଉଠାଇ ନେଇ ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଥିବା କହିଛି ବିଜେପି।  ହେଲେ ଜବାବରେ ବିଜେପି କୁମ୍ଭୀର କାନ୍ଦଣା କାନ୍ଦୁଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ କହିବା ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବି ବର୍ଷିଛି।

ବଞ୍ଚିଥିଲା ବେଳେ କଲବଲ କଲା ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଏବେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଡ଼ାକୁ ଧରି କୁତ୍ସିତ ରାଜନୀତିର ଖେଳ। ଆଉ ଏହି ଦହଗଞ୍ଜ ଭିତରେ ସତେ ଯେମିତି ଶବ ସେମାନଙ୍କୁ ନେହୁରା ହେଉଥିଲା। କହୁଥିଲା ଜୀବନ ଥିଲା ବେଳେ ନହେଲା ନାହିଁ ଅନ୍ତତଃପକ୍ଷେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମତେ ମୁକ୍ତି ଦଅ….।