ହୁସିଆର୍‌ ରୋଡ୍‌ ରୋମିଓ! କଲେଜ ଏରିଆରେ ଚକ୍କର କାଟିଲେ ଫସିବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ବଢୁଛି ଛାତ୍ରଙ୍କ ଅପରାଧ ପ୍ରବଣତା। କଳୁଷିତ ହେଉଛି କ୍ୟାମ୍ପସ। ଯାହାକି ବଢାଇ ଦେଇଛି ପୋଲିସର ଚିନ୍ତା। ଏହା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି ପୋଲିସ। ଏନେଇ ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ପୋଲିସ ଡିଜି ରେଜେନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମା। ଏଣିକି ଛାତ୍ର ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହେବ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ। ଏଥିସହିତ ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଅଭାଭିବକ ଓ କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଡିଜିପି।

ବାଟ ହୁଡୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ର। କ୍ୟାମ୍ପସ ପାଲଟୁଛି ଅପରାଧାର ଏନ୍ତୁଡିଶାଳା। ବିଗୁଡୁଛି ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣ। ହତ୍ୟା, ଅପହରଣ, ଦୁଷ୍କର୍ମ, ଚୋରା ବନ୍ଧୁକ ଚାଲାଣ, ଲୁଟ୍ ଆଉ ଏବେ ନୂଆ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ହୋଇଛି ଯୁବତୀଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଭିଡିଓ କରି ଭାଇରାଲ କରିବା। ଦିନକୁ ଦିନ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅପରାଧ ପ୍ରବଣତା ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଜଘନ୍ୟ ମାମଲାରେ ସେମାନଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି ପୋଲିସ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହାର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ପାଇଁ ଛାତ୍ର ଅପରାଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଡିଜିପି। କ୍ୟାମ୍ପସକୁ କ୍ରାଇମ୍ ଫ୍ରି ଜୋନ୍‌ରେ ପରିଣତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ପୋଲିସ।

କଣ ରହିଛି ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନାମରେ…

୧: ଏଣିକି କ୍ୟାମ୍ପସରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିବ ପିସିଆର ଭ୍ୟାନ॥

୨: କ୍ୟାମ୍ପସ ନିକଟରେ କିମ୍ବା ଆଖପାଖରେ ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରି ଉପରେ ଲାଗିବ କଟକଣା।

୩: କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଅଣଛାତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ରୋକିବା ସହ ଅପରାଧ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସ ରଖିବ ତୀକ୍ଷଣ    ନଜର।

୫: ଅପରାଧରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର ରୋକିବାକୁ ନିଆଯିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ।

କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ପାଇଁ କଣ ରହିଛି ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌

୧: କେଲଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଡାଟାବେଶ ତିଆରି କର ପୋଲିସକୁ ଦେବେ।

୨: ହଷ୍ଟେଲ ଛାତ୍ର କିମ୍ବା ବାହାରେ ରହୁଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନଜର ରଖିବେ।

୩: କ୍ୟାମ୍ପସର ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିବ ସିସିଟିଭି।

୪: ଆଣ୍ଟି ରାଗିଙ୍ଗ ଯୁନିଟ୍‌କୁ କଡାକଡି କାମରେ ଲଗାଯିବ।

୫: ଅଭିଭାବକ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାର କଡ଼ାକଡି ପାଲନ ଉପରେ ଡିଜି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ଏସ୍‌ପି ଓ ଡିସିପିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଏହାକୁ କେମିତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି, ତାହା ଦେଖିବା କଥା।