‘ଇତିହାସକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ନ ରଖିଲେ ପର ପିଢ଼ି କ୍ଷମା ଦେବ ନାହିଁ’

ପୁରୀ(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ପୁରୀ ଏମ୍ଆର ମଠ ପରିସରରେ ଖନନବେଳେ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିଥିବା ଭଙ୍ଗା ସିଂହ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ନେଇ ତେଜୁଛି ରାଜନୀତି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର ।

ଏନେଇ ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ସତ କେବେ ଲୁଚି ରହେ ନାହିଁ, ଆଜି ନ ହେଲେ କାଲି ପ୍ରକାଶିତ ହେବ ।  ଯଦି ଇତିହାସକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖି ନ ପାରିବା, ପର ପିଢ଼ି ଆମକୁ କ୍ଷମା ଦେବ ନାହିଁ । ଭଙ୍ଗ ସିଂହ ସ୍ୱରୂପରେ ଯେଉଁ ଇତିହାସ ଆମ ଆଗକୁ ଆସିଛି ତାହା ଆମ ଜାତିର ପ୍ରତୀକ, ଇତିହାସ ଓ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ୱାଭିମାନ ।

ଏଥିସହ ASI ସତ୍ୟପାଠ ରିପୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଇ ପୁଣି ଥରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର। ଏନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ବିନା ଅନୁମତିରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର  ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପ କରିଡର କାମ ହେଉଥିବାରୁ ASI ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ତାଗିଦ କରି ସାରିଛି । ଏଏସଆଇର ସବୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ଉପଦେଶକୁ ବେଖାତିର କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ଏପରିକି ବିନା ଅନୁମତିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାମ କରୁଥିବା ନେଇ  ଏଏସ୍‌ଆଇ ହାଇକୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଛି।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ପୁରୀ ଏମ୍‌ପି ପିନାକୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର । ଏନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି, ପିନାକୀ ବାବୁ ଯାହା କହୁଛନ୍ତି ତାହା ସମ୍ବିଧାନ ସମ୍ମତ ନୁହେଁ, ସେ ମିସଲିଡ୍ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ୪ଟି ଟଏଲେଟ୍ ନିର୍ମାଣ କଥା ସଂସଦରେ କାହିଁକି କହିଲେ ବୋଲି ପଚାରିଛନ୍ତି ସମ୍ବିତ ।  ତେବେ ଏନେଇ ସାଂସଦ ପିନାକୀ ମିଶ୍ର କିମ୍ବା ବିଜେଡିର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିପାରିନାହିଁ  ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଐତିହ୍ୟ କରିଡ଼ର ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଖନନବେଳେ ଅନେକ ଐତିହ୍ୟ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସୁଥିଲା। ଏମିତିକି ନିଜେ ଏଏସ୍ଆଇ ମଧ୍ୟ ହାଇକୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରି କିଛି କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରିଥିଲା। ଏହାପରେ ଗତ ସୋମବାର  ପୁରୀ ଏମ୍ଆର ମଠ ପରିସରରେ ଖନନବେଳେ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଏକ ଭଙ୍ଗା ସିଂହ ମୂର୍ତ୍ତି ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲା।

ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅରୁଣ ମଲ୍ଲିକ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଙ୍ଗ ରାଜତ୍ୱ ସମୟର ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।  ଗତକାଲି ଏମଆର ମଠ ପରିସରରୁ ଏକ ପୁରାତନ କାନ୍ଥର ମଧ୍ୟ ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି। ଫଳରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ଓ ସଂଗଠନକୁ ଦୃଢ଼ ତଥ୍ୟ ମିଳିଥିବା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।