‘ମୁଁ ୨୦ ଦିନ ଜେଲରେ ରହିଥିଲି ’

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟାଇ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭୂମିପୂଜନ ହୋଇଛି। କୋଟି କୋଟି ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଆଶା ପୂରଣ ହୋଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଏନେଇ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ସେତେବେଳର କର ସେବକ ଭାବେ ତାଙ୍କ ଅନୁଭୂତି ବଖାଣିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାଞ୍ଚ ଶହ ବର୍ଷର ସଂଘର୍ଷର ଏକ ଜଶ୍ୱସୀ ରୂପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାକୁ ଯାଉଛି। କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱର ଅଗଣିତ ରାମ ଭକ୍ତ ଏହି ଦିନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ୧୯୯୦ ଓ ୯୨ରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ବହୁ ଘାତ ପ୍ରତିଘାତ ସତ୍ତ୍ୱେ ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ଅଯୋଧ୍ୟା ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସେ । ୧୯୯୦ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ତାଙ୍କୁ ୨୦ ଦିନର କାରାବାସ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । କାରାବାସରୁ ମୁକୁଳି ସେ ପୁଣି ରାମ ମନ୍ଦିର ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ପୁଲିସର ନିର୍ମମ ପ୍ରହାର ପରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶ୍ରୀରାମ ଜୟ ରାମ ଜୟଜୟ ରାମ ଗାଇ ଭକ୍ତମାନେ ଆଗେଇ ଚାଲିଥିଲେ। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ନିରସ୍ତ୍ର ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରକୁ ପୁଲିସ ଗୁଳିଚାଳନା କରିଥିଲା । ପୁଲିସର ଗୁଳିକୁ ଭ୍ରୂକ୍ଷେପ ନକରି ରାମ ଲାଲା ଆୟେଙ୍ଗେ, ମନ୍ଦିର ବନାୟେଙ୍ଗେ ନାରାରେ ସାରା ଅଯୋଧ୍ୟା କମ୍ପିଉଠିଥିଲା ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି।

୧୯୯୨ରେ ପୁନର୍ବାର ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷରୂପେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ ସମୟରେ ରାପିଡ୍ ଆକ୍ସନ ଫୋର୍ସ ମାଡ଼ରେ ଗଭୀର ଆହାତ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ବାଲେଶ୍ୱରର କିଛି ସେବକ ଉଠାଇ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ସେ ଦୃଶ୍ୟ ବେଶ ରୋମାଞ୍ଚକର ଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପ୍ରତାପ । ଆଜି ସେ କରସେବକ ମାନଙ୍କ ପାର୍ଥନା ପୂରଣ ହୋଇଛି ବୋଲି ପ୍ରତାପ  ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ବୋହୂର ପିଲାପିଲି ପାଇଁ ୭ ବର୍ଷର ଶିଶୁକୁ ବଳି

କାହିଁକି ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବଢ଼ୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଏମିତି ଆଶଙ୍କା କଲେ ବିଷେଶଜ୍ଞ

ଅଧଘଣ୍ଟାଏରେ କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ , ଟାଟା ତିଆରି କଲା କିଟ୍‌

ବୋହୂର ପିଲାପିଲି ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ୭ ବର୍ଷର ଶିଶୁକୁ ମାରି ଦେଲା ଶ୍ୱଶୁର, କହିଲା…

ବରିଷ୍ଠ ସେବାୟତ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ଦାସମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ

ଡାକ୍ତରଖାନା ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ସହର ବୁଲିଲେ ସଂପର୍କୀୟ

ଆଜି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ଲଘୁଚାପ କ୍ଷେତ୍ର, ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତିପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

ମୋଦିଙ୍କ ଜନ୍ମ ସପ୍ତାହରେ ବିଜେପିର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ସମ୍ମିଳନୀ

କାହିଁକି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗଲେ ବର୍ଷା ?

ଦେବୀଙ୍କ ପରେ ଆଗକୁ କାହା ପାଳି ପଡ଼ିବ ?

‘ଗର୍ଭବତୀ, ଶିଶୁ ଓ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ ଯିବା ଜରୁରୀ’

ଭିକୁ ସେଠ୍‌‌ଙ୍କ ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟା ପାଇଁ ନେହୁରା ହେଉଛନ୍ତି ପତ୍ନୀ, ପାର୍ବତୀ ପାଖକୁ ଦୌଡ଼ୁଛନ୍ତି ବେବିନା