ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ: କମିଶନ ରିପୋର୍ଟ ସାର୍ବଜନୀନ ପାଇଁ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ନୂଆ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ଜଷ୍ଟିସ ସିଆର ପାଲ୍ କମିଶନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟକୁ ତୁରନ୍ତ ସାର୍ବଜନୀନ କରିବା ଦାବିରେ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଓକିଲ ଶିବଶଙ୍କର ମହାନ୍ତି ଏହି ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ସମ୍ବଳିତ ମାମଲାକୁ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରି ଜଷ୍ଟିସ ପାଲ୍ କମିଶନ ଦେଇଥିବା ରିପୋର୍ଟକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତୁରନ୍ତ ବିଧାନସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଆବେଦନକାରୀ ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ନିଜ ଆବେଦନରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନକୁ ନେଇ ଦାବି ଓ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବାପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜଷ୍ଟିସ ପାଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ୨୦୦୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ ତାରିଖରେ ଜଣିକିଆ କମିଶନ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ପାଲ୍ କମିଶନ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ୨୦୧୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଧାନସଭାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସାର୍ବଜନୀନ କରିନାହାନ୍ତି। କମିଶନ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ଯାଞ୍ଚ କରି ନିଜର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିବାବେଳେ ଏହାବାବଦରେ ୧.୫୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ରାଜକୋଷରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। କମିଶନ ତଦନ୍ତ ଆଇନ-୧୯୫୨ର ପ୍ରାବଧାନ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆକ୍ସନ ରିପୋର୍ଟ ସହ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟକୁ ୬ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା କଥା। କିନ୍ତୁ ଦୀର୍ଘ ୬ବର୍ଷ ଧରି ସରକାର ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଚାପି ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ଓକିଲ ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ତାଙ୍କ ଆବେଦନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।