ଦାମ ବିଦା ହେବାର ଗୁମର ଖୋଲିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର : ଆଳ ଥିଲା ବ୍ରାହ୍ମଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ତୃତୀୟ ମହଲାର ସଂଘାତିକ୍‌ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର🙁ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ କାହିଁକି ବିଦା ହେଲେ ବିଜେଡ଼ିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦାମୋଦର ରାଉତ ? ଗତକାଲି ବିଜେପିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ବଢ଼ିଛି।  ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଦାମଙ୍କ ବିଦା ହେବା ପଛରେ ଥାର୍ଡ଼ ଫ୍ଲୋର୍ର ସଂପୃକ୍ତି କଥା ଉଠାଇଥିଲେ ତେବେ କିଏ ସେହି ଥାର୍ଡ ଫ୍ଲୋରର ବ୍ୟକ୍ତି ? କାହାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଇ ଦାମଙ୍କୁ ବଳି ପକାଯାଇଛି କି ? କୁହାଯାଉଛି, ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ସାର କିଣାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନିୟମିତତାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍ ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ଦାମଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଛି । ତେବେ ଦାମ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଆଳ କରି ଆଜି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି କହିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି ।ପ୍ରଥମେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଗଲା।  ତା’ପରେ ପରେ ଦଳୀୟ ଉପ ସଭାପତି ପଦ ବି ଗଲା।  ଏବେ ବିଜେଡ଼ିର ନିରୋଳା ନେତା ଦାମୋଦର ରାଉତ।  ତେବେ ଦାମଙ୍କୁ ଏଭଳି ପକ୍ଷ ଛେଦନ ପଛର କାରଣ କଣ ? କେବଳ କ’ଣ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ? ଏହାକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମତ ମନ୍ତବ୍ୟ ଲାଗି ରହିଥିବାବେଳେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ବଡ଼ଧରଣର ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦାମଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।  

ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଓ ଜଳଛାୟା ବିଭାଗର କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ସାର କିଣାର ଅନିୟମିତତାର ଖୋଳତାଡ଼ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଦାମ ରାଉତ।  ତା’ସହ ରାୟଗଡ଼ା ଯାଇ ଏସମସ୍ତ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଏକ ସମୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।  ତେବେ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଆଳ ଦେଖାଇ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି କହିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମୋଦର ରାଉତ।  ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଜଙ୍ଗଲ, ଉଦ୍ୟାନକୃଷି ବିଭାଗ, ଜଳଛାୟା ମିଶନ୍ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାୟ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସାର ସହ କୀଟନାଶକ କିଣିବା ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ୱାନ  କରାଯାଇଥିଲା ।

କିନ୍ତୁ କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ଆବଶ୍ୟକ କାଗଜପତ୍ର ଦାଖଲ ନକରିବାରୁ ଟେଣ୍ଡରକୁ ବାତିଲ୍ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଏବଂ ଜଳଛାୟା ମିଶନ୍ ଏକ ସଂସ୍ଥାକୁ ସାର କ୍ରୟ ପାଇଁ ଏକତରଫା ଭାବେ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଡର ଦେଇଥିଲେ।  ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଖୋଳତାଡ଼।  ତତ୍କାଳୀନ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମୋଦର ରାଉତ ହଠାତ୍ ରାୟଗଡ଼ା ଯାଇ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।  ଏହାର କିଛି ଦିନ ପରେ କୃଷି ବିଭାଗର ଏକ ଟିମ୍ ୩ଦିନ ଧରି ଖୋଳତାଡ଼ କରିଥିଲା।  ଯାହାକୁ ନେଇ ତୃତୀୟ ମହଲାରେ ଖେଳିଯାଇଥିଲା ହଇଚଇ।  ପରିଣାମ ସ୍ୱରୁପ ଦାମଙ୍କୁ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଗଲା ବୋଲି ଗତକାଲି ପୁଣି ସମାଲୋନା କରିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ।  

ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ସାର କିଣାରେ ଅନିୟମିତତାକୁ ଧରିବା ଦାମଙ୍କ ପାଇଁ ଯଦି ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ତେବେ କାହିଁକି ? କାହିଁକି ଚିହିଁକି ଉଠିଲା ତୃତୀୟ ମହଲା ? କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିବା ଜଳଛାୟା ବିଭାଗର କିଏ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ? ଏ ପ୍ରଶ୍ନ ସହ ଥାର୍ଡଫ୍ଲୋର୍ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ବାବୁଙ୍କ କୌଣସି ଲିଙ୍କ ନାହିଁ ତ ?