ମାଆଙ୍କ ବଗିଚା ଜଗୁ ଜଗୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ପୁଅ ବନିଗଲେ କୃଷି ପ୍ରଶିକ୍ଷକ : ୧୨ ବର୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ କିରିଥିଲେ ଗବେଷଣା

ଦେଶରେ କୃଷକଙ୍କ ପରିସ୍ଥିତି କାହାକୁ ବା ଆଜଣା। ସାରା ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଷୀ ମଡକ ଉଗ୍ର ରୂପ ନେଉଛି। କେତେବେଳେ କୃଷକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସାମ୍ନା କରୁଛି ତ କେତେବେଳେ ଆଭାବୀ ବିକ୍ରିର ଶିକାର ହୋଇ ଲାଭ ତ ଦୁରର କଥା ମୂଳ ବି ପାଇପାରୁ ନାହିଁ। ଫଳରେ ଚଷୀଟି ଋଣ ଭାରରେ ଭାଙ୍ଗିପଡି ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆପଣାଇ ନେଉଛି। ଅନେକ କୃଷକ ମଧ୍ୟ ଚାଷ ଛାଡି ସହର ମୁହାଁ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେଣି। ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ କ୍ଷେତକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ କରୁଛନ୍ତି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର 18 ବର୍ଷିୟ ଆର୍ଯ୍ୟ ପଡୋଟା।

ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରି କିପରି କମ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଜୈବିକ ସାର ବ୍ୟବହାର କରି ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇହେବ ସେ ବିଷୟରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଉଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ରେ “ମାଇଁ ଅରଗାନିକ ଫାର୍ମ” ନାମକ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲ ଖୋଲି ଚାଷୀଭାଇମାନଙ୍କୁ ଅରଗାନିକ ଫାର୍ମର କୌଶଳ ବିଷୟରେ ଜଣାଉଛନ୍ତି।

ଆର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ମା ତାଙ୍କ ଘର ପାଖରେ ଏକ ଜମି କିଣି ସେଠାରେ କିଛି ପନିପରିବା ଚାଷ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଆର୍ଯ୍ୟ ସେହି ବଗିଚାରେ ଘାସ ବାଛିବା ଓ ପାଣି ଦେବା ସହିତ ବଗିଚାରେ ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ। ବଗିଚାରେ ଉନ୍ନତ ମାନର ପରିବା ଦେଖି ପଡୋଶୀମାନେ ଆର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଠାରୁ ପରିବା କିଣିବାକୁ କହିଥିଲେ। ପଡୋଶୀଙ୍କ ଏହି ଅଫର ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଥିଲା।

ଆର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ରେ ଏବେ ୧,୩୦୦ ଫଲୋର୍ସ ରହିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ତାଙ୍କର ଭିଡିଓ ଦେଖି ଚାଷର କୌଶଳ ଶିଖୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଆର୍ଯ୍ୟ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କ ବନ ବିଭାଗରେ ଜୈବିକ ଚାଷର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଯ୍ୟ ଜୈବିକ ଚାଷ ବିଷୟରେ ଶିଖାଉଛନ୍ତି। ୧୦୧୫ରେ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ପରିବେଶ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ ସେ ଅନେକ ପ୍ରଶଂସା  ସାଉଁଟିଛନ୍ତି।