ବାପା ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ, ପୁଅ ଚାଲାଉଛନ୍ତି ୯୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କାର୍‌: ଜାଣନ୍ତୁ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଏହି ଷ୍ଟାର୍‌ କ୍ରିକେଟର୍‌ଙ୍କୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ସ୍ପିନର୍‌ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ୨୯ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଇଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ଓ ଗରିବ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଜାଡେଜା ଆଜି ଷ୍ଟାର୍‌ କ୍ରିକେଟର୍‌। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏବେ ଏକାଧିକ ଦାମୀ କାର୍ ରହିଛି।  ଜାଡେଜାଙ୍କର ଏବେ ଦୁଇଟି ମୂଲ୍ୟବନ ଅଡି କାର୍‌ ଅଛି। ୨୦୧୬ରେ ତାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ଅଡି Q-7  କାର୍‌ ଗିପ୍ଟ୍ କରିଥିଲେ, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୯୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜାଡେଜାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଡି Q-3 କାର୍‌ ମଧ୍ୟ ଅଛି।

ଜାଡେଜାଙ୍କ ପିଲାଦିନ ଅତି ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ କଟିଥିଲା। ତାଙ୍କ ପିତା ଏକ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ କମ୍ପାନୀରେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ ଚାକିରି କରିଥିଲେ। ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଠିକ୍‌ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ଅନେକ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିଛି।  ଜଡେଜାଙ୍କ ମା ଚାହୁଁଥିଲେ କି ସେ କ୍ରିକେଟର୍‌ ହେବା ପାଇଁ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପିତା ଚାହୁଁଥିଲେ କି ସେ ଡିଫେନ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ପାଇଁ। ଜେଡେଜା ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୁରଣ କରିବାକୁ ଅନେକ ପରିଶ୍ରମ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୦୫ରେ ଅଚାନକ ଏକ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟରେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କ ନିଧନ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଜାଡେଜା ଏତେ ଡରିଯାଇଥିଲେ କି ସେ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଛାଡିବାକୁ ଇଛା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ପ୍ରେରଣା ଦେବାରୁ ସେ ପୁଣି ଥିରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ଆଜି ଷ୍ଟାର କ୍ରିକେଟର୍‌ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପୁଣି ଶତକ ମାରିଲେ ଧୱନ, ପଞ୍ଜାବ ଆଗରେ ୧୬୫ ରନ୍‌ର ଟାର୍ଗେଟ

ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବ ଦିଲ୍ଲୀ: ଡେବ୍ୟୁ କରିବେ ସାମ୍ସ, କମବ୍ୟାକ୍‌ କଲେ ପନ୍ତ

ପାରିବାରିକ ବିବାଦ ଯୋଗୁ ଲଣ୍ଡନ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି କି ସିନ୍ଧୁ? ଦେଲେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ

କ’ଣ ଏବେ ବି ଚେନ୍ନାଇ ପାଖରେ ଫ୍ଲେ ଅଫ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ଅଛି ? ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା ଗଣିତ

ବଟଲରଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ଧୋନିଙ୍କ ଚେନ୍ନାଇ ଚିତପଟାଙ୍ଗ

୧୨୫ ରନ୍‌ରେ ଅଟକିଲେ ଧୋନି ଧୁରନ୍ଧର

ଇତିହାସ ରଚିଲେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନି

ଟସ୍ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ଚେନ୍ନାଇ

ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ଷ୍ଟାର୍ ଖେଳାଳି ଅମିତ୍ ରୋହିଦାସଙ୍କ ପିତୃ ବିୟୋଗ

ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁପର ଓଭରରେ ବାଜି ଜିତିଲା ପଞ୍ଜାବ, ନିରାଶ ହେଲା ମୁମ୍ୱାଇ

ଫର୍ଗୁସନଙ୍କ କମାଲ୍: ସୁପର ଓଭରରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଚିତପଟାଙ୍ଗ୍

କଙ୍ଗନାଙ୍କ ଗୀତରେ ଝୁମିଲେ ଶିଖର ଧୱନ୍, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ