ଇଏ ସେହି ମେଣ୍ଢା ହତ୍ୟାକାରୀ ତ? ପ୍ରମାଣ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରିବ ବନ ବିଭାଗ

କଟକ:ନିଆଳି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଧରା ପଡ଼ିଲା ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ । ଆଜି ଡିହଶିଠାଳ ଗାଁରେ ଏହି ଜନ୍ତୁକୁ ଧରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ। ତେବେ ଅନ୍ୟ ୩ଟି ଜନ୍ତୁ ଖସି ପଳାଇଥିଲେ।  ଏହି ଜନ୍ତୁମାନେ ଦଳବାନ୍ଧି ମେଣ୍ଢା ଶିକାର କରୁଥିବା ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ବନ ବିଭାଗ ଏହି ଜନ୍ତୁକୁ ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ପଠାଇଥିବା ବେଳେ କେଉଁ ପ୍ରଜାତିର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହାର ଲୋମ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ତେବେ ଏହି ଜନ୍ତୁ ହିଁ ମେଣ୍ଢା ଶିକାର କରୁଥିଲେ ନା ଅନ୍ୟ କେହି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ପତଳା ଶରୀର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଦାନ୍ତ।

ଶିଆଳ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏହି ଜନ୍ତୁକୁ ଗତକାଲି ରାତିରେ କାବୁ କରାଯାଇଥିଲା। ନିଆଳି ଡିହଶିଠାଳ ଗାଁ ଲୋକ କିଛି ଦିନ ହେବ ଗୁହାଳେ ପଶି ମେଣ୍ଢାକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଗତକାଲି ରାତିରେ ପହରାକାରୀଙ୍କ ହାବୁଡରେ ପଡିଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଛୁଆଟିକୁ ଲୋକେ ଧରିନେଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ତିନିଟି ଜନ୍ତୁ ଖସି ପଳାଇଥିଲେ। ଏହି ଜନ୍ତୁ ପଲ ହିଁ ମେଣ୍ଢାଙ୍କ ଶିକାର କରୁଥିବା ଗାଁ ଲୋକେ ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି। ଧରା ପଡିଥିବା ଜନ୍ତୁଟି ରାମଶିଆଳି ପ୍ରଜାତିର ବୋଲି ଶିମିଳିପାଳରୁ ଆସିଥିବା ଟିମ୍ କହିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଲାଗି ଜନ୍ତୁଟିର ଲୋମ ଓ୍ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌କୁ ପଠାଯିବ।  ସେପଟେ ବନ ବିଭାଗ ଜନ୍ତୁଟିକୁ ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ପଠାଇ ଦେଇଛି। ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଜନ୍ତୁ ମେଣ୍ଢା ଶିକାର କରୁଥିଲେ ନା ଅନ୍ୟ କେହି ଜନ୍ତୁ ଅଛନ୍ତି? ସେପଟେ ପଲରୁ ଗୋଟିଏ ଧରା ପଡିବା ପରେ ଅନ୍ୟ ଜନ୍ତୁମାନେ ଗାଁକୁ ଆସିବେ ନା ନାହିଁ ତା ଉପରେ ବନ ବିଭାଗ ନଜର ରଖିଛି ।