ଜୁନରେ ବଢ଼ିଛି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ଦାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ୍ ମାସରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୬.୦୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସିପିଆଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ୍ ମାସରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୬.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏହି ହାର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ମଧ୍ୟମ ମିଆଦି ଲକ୍ଷ୍ୟ ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ଉପରେ ରହିଛି। ଗ୍ରାହକ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଖାଦ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୭.୮୭ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ ଭିତ୍ତିକ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୩.୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

ପରିସଂଖ୍ୟାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ସୀମିତ ବଜାରରୁ ସଂଗୃହିତ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଆଧାରିତ। ଏପ୍ରିଲ ଏବଂ ମେ ମାସରେ ଦେଶ ଲକଡାଉନ ରହିଥିବାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପୋଭକ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରି ନାହାଁନ୍ତି ସରକାର।

କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ ରହିଥିଲା ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସ୍ଥାନୀୟ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ଫେବୃଆରୀରୁ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଷେଇ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟରେ ସେତେଟା ବିଶେଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କିନ୍ତୁ ଡାଲିର ମୂଲ୍ୟର ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଲକଡାଉନ୍ ଥିବାରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଛି। ତେଣୁ ସରକାର ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀର ସାଧାରଣ ଦୋକାନରୁ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀର ଦର ଅନୁଯାୟୀ ଡାଲିର ମୂଲ୍ୟ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଅଟା ଏବଂ ଚାଉଳର ଦାମ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଆଖିକୁ ଦିଶେନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ବାଜିମାତ କଲେ ଏହି ଯୁବତୀ

ମହନ୍ତ ନିତ୍ୟ ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କୁ କରୋନା, ମୋଦିଙ୍କ ସହ ଷ୍ଟେଜ ଶେୟାର କରିଥିଲେ

‘ସଡ଼କ-୨’କୁ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡିସ୍‌ଲାଇକ୍‌

୨୦୨୦ରେ ଏହି ସବୁ ଯୋଜନା ରଖିଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତ !

ଭାଇରାଲ୍‌ ହେଉଛି ଆମୀର ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଭିଡିଓ

୨୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ୩ ମାସର ବର୍ଷା: ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଭାସିଲା ଗାଡ଼ି, ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ଲଦାଖରେ ମୁତୟନ ହେଲା ଦୁଇଟି ଲଢ଼ୁଆ ହେଲିକପ୍ଟର

ଭାରତରେ କମ୍ପାନୀ ଖୋଲି ବେଆଇନ କାମରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ଚାଇନିଜ ନାଗରିକ ଗିରଫ

ଯୁବରାଜ କହିଲେ, ସଞ୍ଜୟ ଆପଣ ଜଣେ ଫାଇଟର୍‌

ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟରୁ ଜଳିଲା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: ଦଙ୍ଗାକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଆଦାୟ କରିବେ ସରକାର

୬ ଦିନ ହେଲା ୬ ବର୍ଷୀୟ ଶିଶୁର ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀକୁ ପାଉନି ପୁଲିସ୍, ଜାରି କଲା ଫଟୋ

ବିଗବସ୍‌କୁ ଚାହତ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ନା’