ନୂଆ ସ୍ୱାଦରେ ପୁରୁଣା ଗୀତ: ତରଙ୍ଗ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ର ନିଆରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଗୀତ ପୁରୁଣା। ହେଲେ ନୂଆ ସ୍ୱାଦରେ। ପୁରୁଣା ଗୀତକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ଉପସ୍ଥାପନା। ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନର ଖୋରାକ ଯୋଗାଇବାପାଇଁ ଏଭଳି କିଛି ପ୍ରୟାସ କରିଛି ତରଙ୍ଗ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌। ପୂର୍ବରୁ ରିଲିଜ୍‌ ହୋଇଥିବା ଓଡ଼ିଆ ସିନେ ଏବଂ  ଆଲବମ ସଙ୍ଗୀତକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ରୂପରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଭେଟିଦେବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଉଦ୍ୟମ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ନାଁ ରହିଛି ୱାଇଲ୍ଡ ଷ୍ଟୋନ୍‌  ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଷ୍ଟୁଡିଓ।

ମୁଖ୍ୟତଃ ସୁପରହିଟ୍‌ ଗୀତ ଗୁଡ଼ିକୁ ଚୟନ କରି ସେଗୁଡ଼ିକୁ ରିମିକ୍ସର ରୂପ ଦିଆଯାଇଛି। ଯାହା ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ବେଷ ଛୁଇଁପାରିବ।  ଆଜିକାଲିର ଯୁବପିଢୀଙ୍କ ପସନ୍ଦକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଏଭଳି ଗୀତ ତିଆରି କରଯାଇଛି। ଗୀତ ଗୁଡ଼ିକୁ  ଯେଭଳି  ହୃଦୟସ୍ପର୍ଷୀ ହୋଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ତେଣୁ ସ୍ୱର ସହିତ ଆଧୁନିକ ବାଦ୍ୟର

ଜବରଦସ୍ତ ସଙ୍ଗମ ରହିଛି।   ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆରେ ହଜି ହଜି ଯାଉଥିବା ମନମତା଼ଣିଆ ଗୀତ ଗୁଡ଼ିକୁ ସାଉଁଟି ତାକୁ ଏକ  ଶୈଳୀରେ ଗାନ କରାଯାଉ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ‘ଉଲ୍‌କା’  ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଗୀତ ‘ଅଭିମାନିନୀ’ ଗୀତକୁ ସୁନ୍ଦର ଶୈଳୀରେ ଗାଇଥିଲେ ବର୍ଷା। ଏହାର ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଦେଇଥିଲେ  ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୁଡଲି ରଥ। ୧୯୮୧ ମସିହାରେ ‘ଉଲ୍‌କା’  ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରିଲିଜ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ମୂଳ ଗୀତଟିକୁ  ଆରତୀ ମୁଖାର୍ଜୀ ଗାଇଥିଲେ।  ଏହାର ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦଶକ ହେଉଛନ୍ତି ରାଜୁ ମିଶ୍ର ଓ ବିଭୁ।