ଡାଇବେଟିସ୍‌ ପାଇଁ ଉପକାରୀ ଆତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଆତ ଶରୀର ପାଇଁ ଏକ ଲାଭକାରୀ ଫଳ। ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି- ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ୍‌ ଓ ଭିଟାମିନ୍‌ ‘ସି’ ଭରି ରହିଛି। ଏଥିରେ କ୍ୟଲ୍‌ସିୟମ୍‌, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍‌, ଆଇରନ୍‌, ପୋଟାସିୟମ୍‌ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ରହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଉଁ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ।
ତ୍ୱଚା ଓ କେଶ ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ:ଆତରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ‘ଏ’ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ଯାହା କେଶ ଓ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ। ଆତ ଖାଇଲେ ଆପଣଙ୍କ ବୟସ କମ୍‌ ଦେଖା ଯିବା ସହିତ ଦାନ୍ତ ମୂଳରେ ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ।
ଓଜନ ବଢ଼ାଇଥାଏ: ସୁସ୍ଥ ଭାବରେ ଓଜନ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଆତ ଖାଇପାରିବେ। ଏଥିରେ ଶରୀର ପାଇଁ ଉପକାରୀ ଫ୍ୟାଟସ୍‌ ରହିଛି। ତେଣୁ ଆପଣ ମୋଟା ହେବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ଏହାକୁ ଖାଇପାରିବେ।
ଡାଇବେଟିସ୍‌ ପାଇଁ ଉପକାରୀ: ଆତ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ପାଇଁ ଏକ ଉପକାରୀ ଫଳ। ଏଥିରେ ଥିବା ଫାଇବର୍‌ ସୁଗାର୍‌କୁ ଅବଶୋଷଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଟାଇପ୍‌-୨ ଡାଇବେଟିସ୍‌ କମ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉପକାରୀ ଫଳ।
ଶ୍ୱାସ ରୋଗ ଭଲ କରେ: ଆତରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ‘ବି-୬’ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶ୍ୱାସ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବା ସହିତ କୌଣସି କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଜଳାପୋଡ଼ା ହେଉଥିଲେ, କମ୍‌ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।
ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରାଏ: ଆତରେ କପର୍‌ ଓ ଫାଇବର୍‌ ରହିଛି। ଯାହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ଅନେକ ଉପକାରୀ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଡାଇରିଆ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।