ଟ୍ୱିଟରରେ ଯୋଗ ଟିପ୍ସ ଦେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ; ଅଭ୍ୟାସ କଲେ ମିଳିବ ବଡ଼ ଉପକାର… ପଢ଼ନ୍ତୁ ଓ ଦେଖନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜୁନ୍ ୨୧କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିୟମିତ ଭାବେ ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ଏକାଉଣ୍ଟରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଯୋଗାସନ ଉପରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଜୁନ୍ ୧ ତାରିଖରୁ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଯୋଗ ଉପରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସେ ଉକ୍ତ ଯୋଗାସନ ସଂପର୍କିତ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଅପ୍‌ଲୋଡ୍ କରୁଛନ୍ତି। ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖି ଜଣେ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ କରିପାରିବେ। ଜୁନ୍ ୧ରେ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ମୋଦି କହିଥିଲେ ଯେ ଜୁନ୍ ୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଯୋଗ ବିଷୟରେ ଲଗାତାର ଟ୍ୱିଟ୍ କରିବେ। ଏଥିରେ ଯୋଗର ଉପକାରିତା ସଂପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ନିୟମିତ ଯୋଗ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଯୋଗକୁ ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ରୂପ ଦେବାକୁ ସେ  କହିଥିଲେ। ଯୋଗ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପାର୍ଥନା କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଯାବତ ବୃକ୍ଷାସନ, ତ୍ରିକୋଣାସନ, ଉଷ୍ଟ୍ରାସନ, ଭଦ୍ରାସନ, ବକ୍ରାସନ ଓ ଉତ୍ତାନ ମଣ୍ଡୁକାସନ କରିବାର ଭିଡିଓ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରରେ ଅପ୍‌ଲୋଡ୍ କରି ସାରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବା ଯୋଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇ ତିନୋଟିର ଫାଇଦା ସଂପର୍କରେ ଆମେ ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରୁଛୁ।

ତ୍ରିକୋଣାସନ: ଏହି ଆସନ କଲେ ମୋଟାପଣରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ। ଏହି ଆସନ କରିବା ଯୋଗୁଁ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଠିକ୍ ଢଙ୍ଗରେ ହେଉଥିବା ଯୋଗୁଁ ଚର୍ମ ସୁସ୍ଥ ରହେ। ହାଇଟ୍ ବଢେ। ସୁଗାର ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହେ।

ବୃକ୍ଷାସନ: ନିୟମିତ ଭାବେ ଏହି ଆସନ କଲେ ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ଓ ଟେନ୍‌ସନ୍‌ ଦୂର ହୁଏ।  ଶରୀରର ଫ୍ଲେକ୍ସିବିଲିଟ୍ ବଢେ। ମାଂସପେଶୀ ଦୃଢ଼ ହୁଏ।  ଛୁଆମାନେ ନିୟମିତ ଏହି ଆସନ କଲେ ସେମାନଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ବଢ଼ିବ।

ଉଷ୍ଟ୍ରାସନ: ନିୟମିତ ଏହି ଆସନ କଲେ ପେଟରୁ ଚର୍ବି କମିଥାଏ। ପାନ୍‌କ୍ରିୟାସ ବା ଅଗ୍ନ୍ୟାଶୟ ସକ୍ରିୟ ହୁଏ ଏବଂ ଡାଏବିଟିସ୍ ବା ମଧୁମେହ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଏ। ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ର ଏକ୍ସରସାଇଜ୍ ହୋଇଯାଏ। ଫଳରେ ଶ୍ୱାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ। ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଅମଳ୍ଜାନ ଓ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବଢ଼େ। ଫଳରେ ମସ୍ତିଷ୍କ ସୁସ୍ଥ ରହେ। ଏହି ଆସନ କରିବା ବେଳେ ଅଣ୍ଟାକୁ ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼େ। ତେଣୁ ଅଣ୍ଟା ଦରଜରୁ ବି ଆରାମ ମିଳେ।