କାନସିନୋ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା କରୋନା ଟିକାକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

ବେଜିଂ: ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଚାଇନା ସରକାର ଦେଶର ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥା କାନସିନୋ ବାଓଲୋଜିକ ଆଇଏନସିକୁ ଏହାର ମାଲିକାନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। କାନସିନୋ ପକ୍ଷରୁ ଏଡି୫-ଏନସିଓଭି ନାଁରେ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ବେଳେ ଏହି ଟିକା ଉତ୍ସାହ ଜନକ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥିବାରୁ ଚାଇନା ସରକାର କାନସିନୋକୁ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ।

ଚାଇନାର ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମଗୁଡ଼ିକ ବୌଦ୍ଧିକ ସଂପତ୍ତି ନିୟାମକ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଦସ୍ତାବିଜକୁ ଆଧାର କରି ଏଭଳି ଖବର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଚାଇନାରେ କୌଣସି ଟିକା ପାଇଁ ପାଟେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା। ଅଗଷ୍ଟ ୧୧ ତାରିଖରେ ହିଁ କାନସିନୋକୁ ଟିକାର ମାଲିକାନା ସତ୍ତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଚାଇନାର କାନସିନୋ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଏହି ଟିକା ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ମୂଳକ ଭାବେ ଏହାକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସାଇଡ୍‌ ଇଫେକ୍ଟ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହି ଟିକା ନେବା ପରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା କାନସିନୋ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହାର ଫେଜ-୩ ଟ୍ରାଏଲ ହୋଇ ନଥିବାରୁ ଏହାକୁ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିନାହିଁ।

ଚଳିତ ମାସରେ ସାଉଦି ଆରବ ପ୍ରଥମେ କାନସିନୋ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଏଡି୫-ଏନସିଓଭି ଟିକାର ଫେଜ୍‌-୩ ଟ୍ରାଏଲ ନିଜ ଦେଶରେ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଲୋଡ଼ିଥିଲା। ଏହାବାଦ୍‌ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ରୁଷ, ବ୍ରାଜିଲ ଓ ଚିଲ୍ଲୀରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟିକାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଥିବା କୁହାଯାଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆଚରଣ ସଂସଦର ଗାରିମାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛି: ରାଜନାଥ

ରାଜ୍ୟସଭା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ହରିବଂଶଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଲେ ବିରୋଧୀ

ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କୁ ଭିସା ଦେଲାନି ପାକିସ୍ତାନ

ଶତକୀୟ ବିଜୟ ସହ କ୍ୟାପଟେନ୍ କୁଲଙ୍କ ସଫଳ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍

କୃଷି ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ କଲା ବିଜେଡି

ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୭୦୦ ଟପିଲା

ଆରମ୍ଭ ମ୍ୟାଚରେ ହାରିବା ପରେ ଖୁସି ହୋଇଗଲେ ମୁମ୍ୱାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଫ୍ୟାନ୍ !

ରୋମାଞ୍ଚକର ବିଜୟରୁ ଆଇପିଏଲ ଆରମ୍ଭ କଲା ଚେନ୍ନାଇ

ବାଇକ୍‌ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ସ୍କର୍ପିଓ, ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ

ଆଇପିଏଲରୁ କ୍ୟାରିଅର ଆରମ୍ଭ କଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ

ଏଥର ବିଧାନସଭାର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଆସିବ ୧୨ଟି ଅଧ୍ୟାଦେଶ

ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ୧୬୨ ରନରେ ଅଟକାଇଲା ଚେନ୍ନାଇ