ଚୀନ-ଭାରତ ତିକ୍ତତାକୁ ବାପ ଘର ସହ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ଝଗଡ଼ା କହିଲେ ବିହାରର ବୋହୂ

ନାଳନ୍ଦା: ୟିନ ହୁଙ୍କ ପୈାତୃକ ଘର ଚୀନ୍, ବିହାରରେ ତାଙ୍କର ଶ୍ୱଶୁର ଘର। ଏବେ ସେ ହିନ୍ଦୀ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଖନେଇ ଖନେଇ ହିନ୍ଦୀ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତର ବୋହୂ ହୋଇ ସେ ବେଶ ଖୁସି। ତାଙ୍କର ତିନି ବର୍ଷର ପୁଅଟିଏ ରହିଛି । ଭାରତ-ଚୀନର ସମ୍ପର୍କକୁ ନଜରରେ ରଖି ମୈତ୍ର୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପୁଅର ନାମ।

ୟିନ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ଦିନ ଗୁଲଓ୍ୱାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସେନା ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହେଲା ସେଦିନ ମୁଁ କାନ୍ଦିଥିଲି। ମୋତେ ଲାଗିଲା ମୋର ବାପା ଏବଂ ଶାଶୁ ଶ୍ୱଶୁର ଝଗଡା ଲାଗୁଛନ୍ତି। ଏହା ମୋ ପାଇଁ ଏକ ଝଟକା। ମୁଁ ବୁଦ୍ଧଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ତାଙ୍କର ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଅହିଂସା ବାର୍ତ୍ତା ଭାରତରୁ ଚୀନ୍ କୁ ଯାଇଥିଲା। ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ଆଦର୍ଶଗତ ଭାବରେ ଚୀନ୍ ଭାରତର ନିକଟତମ। ଯଦି ଏସିଆର ଏହି ଦୁଇ ଶକ୍ତି ଏକଜୁଟ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଦୁନିଆର ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ ବଦଳିଯିବ।

ୟିନ ହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଚାଇନାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ମାନବିକତା ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଉଭୟ ଦେଶର ମୂଳ ଅଟେ। ରାଜନୀତିକ ଏବଂ ରଣନୀତିକ କାରଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ହୋଇପାରେ। ମୁଁ ଏଠାରେ ବହୁତ ସମ୍ମାନ ପାଇଛି, ଚାଇନାର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି। ହଁ, ଭାରତର ବିଶେଷତା ହେଉଛି ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ଏକ ଯୌଥ ପରିବାରରେ ରୁହନ୍ତି।

ୟିନ ହୁଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଅରୁଣ କୁମାର ଯାଦବ ବିହାରର ଏକ ଡିମିଡ ୟୁନିଭରସିଟିର ସହକାରୀ ଅଧ୍ୟାପକ। ୨୦୧୧-୧୨ ରେ ଇଣ୍ଡୋ-ଚାଇନିଜ୍ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପାଇଥିଲେ ଅରୁଣ। ତା’ପରେ ସେ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମାଣ୍ଡାରିନ୍ ଭାଷା ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ୟିନ ହୁଙ୍କୁ ଭେଟି ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଏକାଠି ପାଠ ପଢ଼ିବା ପ୍ରେମରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା। ଆଉ ଏହା ପରେ ଉଭୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ବେଜିଂରେ ୟିନଙ୍କ ଘର, ତାଙ୍କ ବାପା ବିହାରର ଦୂରତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ। ତେବେ ଝିଅର ଖୁସି ପାଇଁ ସେ ଆଉ ଦୂରତାକୁ ଦେଖି ନଥିଲେ। ୨୦୧୬ ରେ ଉଭୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ| ଅରୁଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ୟିନ ଚୀନରେ ମାସିକ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଚାକିରି ଛାଡିଥିଲେ। ଏବେ ସେ ନବ ନାଳନ୍ଦା ମହାବିହାରରୁ ପଲି ଭାଷାରେ ଡକ୍ଟରେଟ୍ କରୁଛନ୍ତି | ଅରୁଣଙ୍କ ମୂଳ ଘର କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବାରାଣାସୀ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ହରିଆଣା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବାପା ଓ ଭଉଣୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

କିଛି ଦିନ ପରେ ବାପା ହୋଇଥାଆନ୍ତେ, କିନ୍ତୁ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ନେଇଗଲା ଜୀବନ

ଦୁଇ ଥର ଭାଗ୍ୟ ସାଥ ଦେଲା! ନିଶ୍ଚିତ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବର୍ତ୍ତିଗଲା ବିମାନ

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଦିଶାଙ୍କ ଶେଷ ଭିଡିଓ, ଶୁଟିଂର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ମିଳିଥିଲା ମୃତଦେହ

ମରିଗଲା ମାନବିକତା! ହସ୍ପିଟାଲ ଆଗରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ନିର୍ଘାତ ମାଡ଼, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

‘ଠକ ଠକ’ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ଦୁଇ ସଦସ୍ୟ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଦାମର ଅଳଙ୍କାର ଠାବ

କେମିକାଲ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରୀରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କୁ ବଡ଼ ହେଲେ ଏମିତି ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ କେଏଲ ରାହୁଲ

ଛେଳିଙ୍କ ଡିସ୍କୋ ଡ୍ୟାନ୍ସ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଶେଷ ସନ୍ତକ ଜାରି କରି ଇମୋସନାଲ ହେଲେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ

ରିୟାଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ବିରୋଧ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବାପା

ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଲୋକଙ୍କର ହେବ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ