ହୃଦୟ ଜିତିଲେ ଚାଷୀ, ବିମାନ ଯୋଗେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଘରକୁ ପଠାଇବେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦୟନୀୟ ସ୍ଥିତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ। ଏଭଳି ୧୦ ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବା ସହ ବିମାନ ଯୋଗେ ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ପଠାଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ଜଣେ ଚାଷୀ।

ଦିଲ୍ଲୀର ତିଗିପୁର ଗାଁରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପାପ୍ପନ ସିଂହ ନାମକ ଜଣେ ଛତୁ ଚାଷୀ ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ତାଙ୍କ ପାଖରେ କାମ କରୁଥିବା ୧୦ ଜଣ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ବିମାନ ଯୋଗେ ଘରକୁ ପଠାଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟଙ୍କାରେ ସେ ୧୦ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ବିମାନ ଟିକେଟ ନିଜେ ବୁକିଂ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଶ୍ରମିକମାନେ ବିହାରରୁ ଆସି ଏଠାରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ହେଲେ କରୋନା ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁ ସେମାନେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହଁ ଫସି ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ସଙ୍କଟମୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବି ପପ୍ପନ ସିଂହ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ କଥା ଭୁଲି ଯାଇ ନଥିଲେ। ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ମାସ ହେଲାଣି ଖାଇବାକୁ ଦେବା ସହ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବିମାନ ଟିକେଟ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଲଖିୱିନ୍ଦର ରାମ ନାମକ ଶ୍ରମିକ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ କେବେ ହେଲେ ଜୀବନରେ ବିମାନରେ ବସିବି ବୋଲି ସ୍ୱପ୍ନରେ ବି ଭାବି ନଥିଲି। ଏବେ ମୁଁ ବିମାନରେ ବସିବାକୁ ଯାଉଛି। ମୋ ଖୁସିକୁ ମୁଁ ଶବ୍ଦରେ ବୟାନ କରିପାରୁନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି, ସେକଥା ଭାବି ବେଶ ନର୍ଭସ ଲାଗୁଛି।”

ପପ୍ପନ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି, “ଏମାନେ ମୋ ପାଖରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲାଣି କାମ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ବିନା ସୁରକ୍ଷାରେ ମୁଁ ଛାଡ଼ିପାରିବି ନାହିଁ। କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ରାସ୍ତାରେ କିଛି ହୋଇଗଲେ ମୁଁ ନିଜକୁ କେବେ ହେଲେ କ୍ଷମା କରିପାରିବି ନାହିଁ। ମୋର ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସେମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ କେମିତି ନିଜ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବେ।”

ଆସନ୍ତକାଲି ଦିଲ୍ଲୀରୁ ସକାଳ ୬ଟାରେ ଏହି ଶ୍ରମିକମାନେ ଯିବାକୁ ଥିବା ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଭରିବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କର ମେଡିକାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯିବ।

ଏହି ଶ୍ରମିକମାନେ ବିହାରର ପାଟନା ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗାଁକୁ ନେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବସ୍‌ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ପପ୍ପନ ସିଂହ କରିଛନ୍ତି। ବସଟି ୧୦ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନେଇ ପାଟନାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସହରସା ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ଗାଁକୁ ଯିବ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଚୀନ୍ ଗୁପ୍ତଚରଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ତଥ୍ୟ ଦେଉଥିଲେ ସାମ୍ୱାଦିକ ରାଜୀବ

ଭଲ ଖବର: ଆରୋଗ୍ୟ ହାରରେ ଆମେରିକାକୁ ପଛରେ ପକାଇଲା ଭାରତ

ଅଫିସିଆଲ ସିକ୍ରେସି ଆକ୍ଟରେ ସାମ୍ୱାଦିକ ଗିରଫ

ମା’ ଓ ଭାଇଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ…

ସାରା ଦେଶରେ କୃଷି ବିଲକୁ ବିରୋଧ ହେବ: ବାଘେଲ୍

ବଲିଉଡ୍‌ର ‘ସାମ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ଅଙ୍କଲ’ ଗିରଫ; କହିଛି ଅନେକ ବଡ଼ ସେଲେବ୍ରିଟିଙ୍କ ନାଁ

କଙ୍ଗନାଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଲା ବିଏମ୍‌ସି

ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ବଜାରରେ ମିଳିବ କରୋନା ଔଷଧ ‘କରୋନାଭିର’

ଦୋକାନ ଉପରେ ଚଢ଼ି ଓଲଟି ପଡ଼ିଲା ପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍

ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ

ବିରାଟଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଜବାବ ଦେଇ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଦିଶା ସାଲିନଙ୍କ ଶରୀରରେ ରହିଛି ଆଘାତ: ଫରେନସିକ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ