ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆ କରୋନା ଭାଇରସ ତିଆରି ହେଉଛି!

ୱାଶିଂଟନ: ମହାମାରୀ କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁ କଲବଲ ହେଉଥିବା ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ଏକାଧିକ ଭ୍ୟାକସିନର ଟ୍ରାଏଲ କରାଯାଉଛି। ଏହା କେବେ ମାର୍କେଟକୁ ଆସିବ, ତା’ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ଭିତରେ ଆମେରିକା କରୋନା ଭାଇରସର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ ତିଆରି କରୁଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଜାଣିଶୁଣି କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣରେ ସାମିଲ ହେଉଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରାଯାଇ ପାରିବ।

ରୟଟର୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ହ୍ୟୁମାନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ କାମ ଆରମ୍ଭ କରି ସାରିଛି। ସାଧାରଣତଃ ଟିକାର ଟ୍ରାଏଲ ବେଳେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ଏହାର ଡୋଜ ଦିଆଯାଇ ଥାଏ। ଏହାପରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଆପେଆପେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାକୁ ଛଡ଼ା ଯାଏ ଓ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏଥିପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି।

ଯେଉଁମାନେ ଭାଇରସ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ରହୁଛି ତା’ର ବିଶ୍ଲେଷଣ କରାଯାଏ। ଯଦି ଟିକା ନେଇଥିବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଭାଇରସ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ବି ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ, ତା’ହେଲେ ଟିକା ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣରେ ସାମିଲ ଥିବା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ ଭାଇରସ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ତେଣୁ ଆମେରିକା କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ନୂଆ କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରାଇବାକୁ ଯୋଜନା ଉପରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି।

ଏହାକୁ ହ୍ୟୁମାନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଟ୍ରାଏଲ କୁହାଯାଏ। ତେବେ ଏହି ହ୍ୟୁମାନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଟ୍ରାଏଲରେ ସାମିଲ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଆଇପିଏଲରେ ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଶତକ: ପଞ୍ଜାବର ବିଶାଳ ୨୨୩

ଟସ୍‌ ଜିତିଲେ ସ୍ମିଥ, ବୋଲିଂ କରିବ ରାଜସ୍ଥାନ: ଫେରିଲେ ବଟଲର

‘କୃଷକ ସଶକ୍ତ ହେଲେ, ମଜବୁତ୍ ହେବ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ମୂଳଦୁଆ’

ପକ୍କା ମିସ୍ତ୍ରୀର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲିଙ୍କ୍, ବାନ୍ଧିଲା ଏନଆଇଏ

୨୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ରବିବାର: କେହି ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଲେ ମନା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ: ଦୀପିକା, ରକୁଲପ୍ରୀତ ଓ ସାରାଙ୍କ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଜବତ

୧୪୨ ରନ୍‌ରେ ଅଟକିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ

ଟସ୍‌ ଜିତିଲେ ୱାର୍ଣ୍ଣର: ବୋଲିଂ କରିବ କୋଲକାତା

୬ ଘଣ୍ଟାର ଜେରା ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଦୀପିକା ପାଦୁକୋଣ, ସାରା ସିଗାରେଟ ଟାଣୁଥିବା କଥା ସ୍ୱୀକାର କଲେ

ଦୀପିକାଙ୍କୁ ୩-୪ ରାଉଣ୍ଡ ଜେରା! ମୋବାଇଲ୍ ଜବତ କଲା ଏନସିବି

NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଦୀପିକା

୨୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର,ଶନିବାର: ମାଲିମକଦ୍ଦମାରେ ବିଜୟୀ ହେବେ