ପୁଣି ଇତିହାସ ରଚିଲା ଆମେରିକା

ଫ୍ଲୋରିଡ଼ା: ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ‘ନାସା’ ଏବଂ ଘରୋଇ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ‘ସ୍ପେକ୍ସଏକ୍ସ’ ମିଳିତ ଭାବେ ଲଞ୍ଚ୍ କରିଛନ୍ତି ‘ହ୍ୟୁମାନ୍ ସ୍ପେସ୍ ମିଶନ’। ୯ ବର୍ଷ ଧରି ଗବେଷଣା କରିବା ପରେ ଶେଷରେ ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ଏହି ଦୁଇ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି। ଫ୍ଲୋରିଡାର କେପ୍‌ କନଭାରାଲରେ ଥିବା ଜନ୍ ଏଫ୍ କେନେଡି ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ନାସା-ସ୍ପେସ୍ଏକ୍ସ ଡେମୋ-୨ ମିଶନ ସଫଳତାର ସହ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯାଇଛି।

ଆମେରିକୀୟ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ, ରାତି ୩.୨୨ ରେ ଏହି ରକେଟ୍ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ସହିତ ୨ ମହାକାଶଚାରୀ ରବର୍ଟ ବେହେଙ୍କେନ୍ ଏବଂ ଡଗଲାସ୍ ହର୍ଲି ଡ୍ରାଗନ୍ ସ୍ପେସକ୍ରାଫ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ (ଆଇଏସ୍ଏସ୍) କୁ ଯାଇଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ମିଶନ ଆରମ୍ଭ ବେଳେ ଫ୍ଲୋରିଡାର କେନେଡି ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ନାସା ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର ଜିମ ବ୍ରାଇଡେନଷ୍ଟାଇନ ଏକ ଟୁଇଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୯ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆମେ ଆମେରିକୀୟ ରକେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେରିକାରୁ ଆମେରିକୀୟ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ପଠାଇଛୁ।

ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ନାସା ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଟିମ୍ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ। ଏଭଳି ସଫଳତା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆରା ଅନୁଭୂତି। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ଟିମକୁ ଏହି ରକେଟରେ ଦେଖନ୍ତି (ଫାଲକନ୍ ୯) ଏହା ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ହେଉଛି ଆମ ଟିମ୍।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୌଣସି ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଜରିଆରେ ଡ୍ରାଗନ୍ କ୍ୟାପସୁଲ୍ ଏବଂ ଫାଲକନ୍ ୯ ରକେଟକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯାଇଛି।ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୧ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୧ରେ ଆମେରିକା ଅନ୍ତିମ ଥର ପାଇଁ ମହାକାଶକୁ ମାନବ ମିଶନ ଯାଇଥିଲା। ଆଉ ଏବେ ୩୧ ମଇରେ ଆମେରିକା ମହାକାଶକୁ ମାନବ ମହାକାଶ ବିମାନ ଛାଡ଼ି ନୂଆ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ସଫା, ଯବାନ ଆହତ

ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ-ଫଡନାଭିସ ଆଲୋଚନାର ଇଫେକ୍ଟ: ଉଦ୍ଧବ ଓ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ରୁଦ୍ଧଦ୍ୱାର ବୈଠକ

କୋଇଲା ଖଣିରେ ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା: ୧୬ ମୃତ

ନାବାଳିକା ଭଉଣୀକୁ ୮ ବର୍ଷ ଧରି ଦୁଷ୍କର୍ମ କରୁଥିଲା ଭାଇ, ଆଉ ମା’…

ଆତଙ୍କୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: ବିଜେପି ସାଂସଦ

ପାୟଲଙ୍କ ଚେତାବନୀ: ଅନୁରାଗଙ୍କୁ ଗିରଫ ନ କଲେ…

ଦୁବାଇ ଓ ବ୍ରିଟେନରୁ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତରେ ବଢ଼ିଥିଲା କରୋନା!

ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଦଳରେ ମିଶିଲେ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ

ଚୋରା ଚାଲାଣର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ: ୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ହାତ ଘଣ୍ଟା ଜବତ

ରବି କିଶନଙ୍କୁ ମିଳୁଛି ହତ୍ୟା ଧମକ!

ଉମା ଭାରତୀ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଦିନକରେ ୮୮,୬୦୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ୯୨ ହଜାର ସୁସ୍ଥ