ଉପରମୁହାଁ କରୋନା, ସୀମା ସିଲ୍‌ କଲା ଏହି ରାଜ୍ୟ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ: ଦେଶରେ ଉପରମୁହାଁ ରହିଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ। ଦିନକୁ ଦିନ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।  ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗୁଜରାଟରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ମାମଲା ବଢ଼ିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦେଶରେ ପୁଣିଥରେ ପୂର୍ବଭଳି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗୁଜରାଟ ସରକାର ସତର୍କତା ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନ-ଗୁଜରାଟର ସମସ୍ତ ସୀମା ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି।

ଗୁଜରାଟ ପୁଲିସ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ କଡାକଡି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ପୁଲିସ ରାଜ୍ୟ ସୀମାରେ ନାକାବନ୍ଦୀ କରୁଛି। ରାଜସ୍ଥାନ ଡୁଙ୍ଗରପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ରତନପୁର, ମାଣ୍ଡଲି, ଉଡାବା ସୀମାକୁ ପୁଲିସ ସିଲ କରିଦେଇଛି।ସୀମା ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଗାଡି ଓ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଆରଟି-ପିସିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅଥବା ଭ୍ୟାକସିନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଯାଞ୍ଚ କରି ଗୁଜରାଟ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉଛି।

ଗୁଜରାଟ ପୁଲିସ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ୭୨ ଘଣ୍ଟାର ଆରଟି-ପିସିଆର ରିପୋର୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି। ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଯାଉଥିବା ମାଲବାହୀ ଗାଡି ବା ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗାଡି ମଧ୍ୟ ବିନା ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଉନାହିଁ।  ରିପୋର୍ଟ ଦେଖାଇ ପାରୁନଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଫଳରେ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ଲୋକେ ନାନା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ରାଜସ୍ଥାନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସେହିପରି କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଲଗାତାର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେଠାକାର ରାଜ୍ୟ ଏଭଳି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।