ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ପଞ୍ଚାୟତକୁ କୋଭିଡ୍ ଅନୁଦାନ ଦେଲା କେନ୍ଦ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୮୯୨୩.୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପଞ୍ଚାୟତ ଗୁଡ଼ିକୁ ୮,୯୨୩.୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଏହି ଅନୁଦାନ ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଗାଁ, ବ୍ଲକ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ରହିଛି। ମୋଟ୍ ଅର୍ଥରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୩୩୩. ୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରବିବାର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛି, ଶନିବାର ଏହି ଟଙ୍କା ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ରିଲିଜ୍ କରିଛି। ଏହି ଟଙ୍କା ୨୦୨୧-୨୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମୋଟ୍ ଟଙ୍କାର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି। କୋଭିଡ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ।

୧୫ ତମ ଅର୍ଥ କମିଶନଙ୍କ ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ ଜୁନ୍ ମାସରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ଏହି ଟଙ୍କା ଦେବାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ଆଗୁଆ ଦେଇଛି କେନ୍ଦ୍ର।

କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁରଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସର୍ବାଧିକ ୧୪୪୧.୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ତଳକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ୬୫୨.୨ କୋଟି, ବିହାର ୭୪୧.୮ କୋଟି, ଗୁଜୁରାଟକୁ ୪୭୨.୪ କୋଟି, ହରିଆଣାକୁ ୧୮୭ କୋଟି, ଝାଡଖଣ୍ଡକୁ ୨୪୯.୮ କୋଟି, କର୍ଣ୍ଣାଟକକୁ ୪୭୫.୪ କୋଟି, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶକୁ ୫୮୮.୮ କୋଟି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ୮୬୧.୪ କୋଟି, ରାଜସ୍ଥାନକୁ ୫୭୦.୮ କୋଟି ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ ୫୩୩.୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ପାଇଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।