ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜମି ଯୋଗାଇ ନ ଦେଲେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବ ଆଇଆଇଟି, ଆଇଆଇଏମ୍ ଭଳି ସଂସ୍ଥା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଉ ଭଡ଼ାରେ ଚାଲିବ ନାହିଁ ଆଇଆଇଟି, ଏନଆଇଟି ଏବଂ ଆଇଆଇଏମ୍ ଭଳି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂସ୍ଥା। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମାସେ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂସ୍ଥା ପାଇଁ ଜାଗା ଯୋଗାଇ ଦେବା ଦରକାର। ନହେଲେ ଏସବୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଯିବ।

ମାନବ ସମ୍ୱଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ଗତକାଲି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଇଆଇଟି, ଆଇଆଇଏମ ଭଳି ସଂସ୍ଥା ଅନ୍ୟ କେଉଁ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ ରହିବେ। କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ରହିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ  ରାଜ୍ୟର ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସିଟ୍ ସଂରକ୍ଷଣ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲେ ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାୟୀ ରହିବେ ବୋଲି ମାନବ ସମ୍ୱଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମାନବ ସମ୍ୱଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ଗତମାସ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଆଇଆଇଟି, ଏମଆଇଟି, ଆଇଆଇଆଇଏମର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ଅଧିକାଂଶ କଲେଜର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିଜସ୍ୱ କ୍ୟାମ୍ପସ ନଥିବା କଥା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଗରେ କହିଥିଲେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ପାଠପଢ଼ା ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ଉପୁଜୁଥିବା ଅନେକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ ବୋଲି ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଦେଶରେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟାପକ ପଦବୀ ଖାଲି ରହିଛି। ଆଗାମୀ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ପୂରଣ ହେବ ବୋଲି ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ କହିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଜାତିସଂଘରେ ପୁଣି ପାକିସ୍ତାନର ପୋଲ୍ ଖୋଲିଲା ଭାରତ

ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କୁଳଭୂଷଣ ମନା କରିଥିବା କହିଲା ପାକିସ୍ତାନ

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କରୋନା, ସଂଗରୋଧରେ ରହିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

‘ବଲିଉଡରେ ପକ୍ଷପାତ ହୋଇଥାଏ, ନେପୋଟିଜମ ନାହିଁ ‘

ଧରାଇ ଦେଲା ସିସିଟିଭି; ଗାଈ ସହିତ ଅପ୍ରାକୃତିକ ଯୌନ ସଂପର୍କ ରଖି ଗିରଫ

ଭୂତ ଦେଖିଥିଲେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି!

ସେଲଫି ନେବାର କ୍ରେଜ

ସ୍ୱପ୍ନା ସୁରେଶ କିଏ? କେମିତି ହେଲେ ସୁନା ସ୍ମଗଲିଂର କୁଇନ୍‌

ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଘରକରଣା ଟିପ୍ସ

ଏମଆଇଟି ସର୍ଭେରୁ ଆସିଲା ଭୟଙ୍କର ତଥ୍ୟ: ଭାରତରେ ଦୈନିକ ଚିହ୍ନଟ ହେବ ୨.୮୭ ଲକ୍ଷ ପଜିଟିଭ

‘ସାର୍‌, ଓଡ଼ିଶାରେ ମୋ’ଠାରୁ ଆହୁରି ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରତିଭା ଅଛନ୍ତି’

ସାଂଘାତିକ ତଥ୍ୟ ଦେଲା ‘ହୁ’: କହିଲା କରୋନା ବିଶ୍ୱରେ ଏଯାଏ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଗତି ଦେଖାଇନି