ଶେଷ ହେଲା ମର୍କେଲ ଯୁଗ, ଓଲାଫ ଶ୍କୋଲ୍‌ଜ ହେଲେ ଜର୍ମାନୀର ନୂଆ ଚାନ୍ସେଲର୍

ବର୍ଲିନ: ଜର୍ମାନୀର ସଂସଦ ବୁଧବାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବେ ଓଲାଫ ଶ୍କୋଲ୍‌ଜଙ୍କୁ ନୂଆ ଚାନ୍ସେଲର୍ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି। ମର୍କେଲା ୧୬ ବର୍ଷ ଧରି ଚାନ୍ସେଲର ପଦବୀରେ ରହିଥିଲେ। ୨୦୦୫ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୨ ତାରିଖରେ ମର୍କେଲା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଭାବେ ଜର୍ମାନୀର ଚାନ୍ସେଲର ହୋଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କର ରେକର୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ବିଦେଶରୁ ପ୍ରଶଂସା ଏବଂ ନିଜ ଦେଶରେ ଖୁବ୍ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ନୂଆ ଚାନ୍ସେଲର୍ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଶ୍କୋଲ୍‌ଜଙ୍କୁ ୩୯୫ ସାଂସଦଙ୍କ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି। ତାଙ୍କ ସମର୍ଥିତ ତିନି ମେଣ୍ଟ ଦଳ ପାଖରେ ୭୩୬ ସିଟରୁ ୪୧୬ ସିଟର ସମର୍ଥନ ରହିଛି। ଓଲାଫ୍ ୨୦୧୧ରୁ ୨୦୧୮ ଭିତରେ ହାମବର୍ଗର ମେୟର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ମେୟର ଭାବେ ତାଙ୍କର ଭଲ କାମକୁ ଖୁବ୍ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଏ। ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଜର୍ମାନୀର ଓସ୍ନାବ୍ରକ୍ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିବା ଓଲାପୋ ଯୁବଅବସ୍ଥାରୁ ରାଜନୀତିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସମାଜବାସୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଜର୍ମାନୀ ପୂର୍ବତନ ଚାନ୍ସେଲର୍ ମର୍କେଲ୍ ହୁଏ କ୍ଷମତାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ୧୬ ବର୍ଷର ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ସେ ଇତିହାସ ପୃଷ୍ଠାରେ ନିଜର ଛାପ ଛାଡ଼ିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମର୍କେଳୋ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ବିଚାରଧାରା ରଖୁଥିବା ଇଷ୍ଟ ଜର୍ମାନୀରେ ବଢ଼ିଛନ୍ତି। ମର୍କେଲ୍ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ୪ ଆମେରିକୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ୪ ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ୫ ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଇଟାଲୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କାମ କରିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।