ଶିଳ୍ପର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଇ ଠକିଦେଲେ: ଜମି ନେବାର ୮ ବର୍ଷ ପରେ ବି ମିଳିନି କ୍ଷତିପୂରଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ରାଜ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ହେବ। ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଯୋଜନାକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଜମି ଦେଇଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ ସର୍ବହରା ହୋଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶିଳ୍ପ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା (ଇଡ୍‌କୋ) ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ରେମୁଣା ବ୍ଲକର ମୁଖୁରା, ନୂଆପାଢି ଓ ନରସିଂହପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ୧୧୦୦ ଏକର ଘରୋଇ ଜମିକୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା।

ଏହି ୩ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୭୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ସରକାରଙ୍କ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ପାଇଁ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରି ଜମି ଛାଡ଼ିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଇଡ୍‌କୋ ଜମି ଉପରେ ନୋଟିସ୍ ଲଗାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଜମି ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ମିଳିବା ଏକ ପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହାରି ଭିତରେ ୮ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି। ହେଲେ ଜମି ହରାଇଥିବା ଲୋକେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ପାଇନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏପରିକି ଲୋକେ ଜମି ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ବାରମ୍ବାର ଇଡ୍‌କୋ, ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ଓ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ନିରାଶ ହେଲେଣି। ସେପଟେ ୮ବର୍ଷ ହେଲା କ୍ଷତିପୂରଣ ନମିଳିବା ଘଟଣାକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସଂପାଦିକା ଲେଖାଶ୍ରୀ ସାମନ୍ତ ସିଂହାର।

୨୦୧୭ରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଗସ୍ତ ବେଳେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜମିହରାମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଭେଟି ଗୁହାରି ଜଣାଇଥିଲେ। ତୁରନ୍ତ ଜମିର କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇବା ନେଇ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ ହୋଇନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଜମିହରା।

ସେପଟେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ପାଢୀ କହିଛନ୍ତି ନୂଆ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ ହେବାପରେ ଜମିର ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିଯାଇଛି। ତେଣୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନୂଆ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଯାଇପାରେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପଦ

ଭାରତ ପରେ ଭୁଟାନର ପୂର୍ବ ସୀମାକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କଲା ବେଜିଂ

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୬କୁ ବୃଦ୍ଧି

ବିଏମ୍‌ସିର ୩ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କରୋନା

ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ପଜିଟିଭ ସହ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ ଲକ୍ଷ ପାର

ନବ ଦିନାତ୍ମକ ଯାତ୍ରା ଶେଷ କରି ନୀଳକନ୍ଦରକୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଶ୍ରୀଜିଉ

ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ୫ବର୍ଷ ବିତିଲା, ୭୭ % ସ୍କୁଲରେ ନାହିଁ ଖେଳପଡ଼ିଆ

ଜାମିନ୍‌ ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ମାସ୍କ ଓ ସାନିଟାଇଜର ଦେଲେ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ୱାବ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ

ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୨୯ ‘କରୋନା’ ଆକ୍ରାନ୍ତ, କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ ପଢ଼ନ୍ତୁ

ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ବାହାଘର ମଉଜ, ୫୦ ହଜାର ଜୋରିମାନା  

ଧୋକ୍କା ଦେଲେ ସହଯୋଗୀ, ଚାଲିଗଲା ଡିଏସପିଙ୍କ ଜୀବନ