ସ୍କୁଲରେ ପହଞ୍ଚିନି ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଭୂଗୋଳ ବହି; ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ-ମୋ’ ପାଖରେ ଖବର ନାହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ବିତିଲାଣି ଦେଢ଼ ମାସ। ହେଲେ ଏର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲରେ ପହଞ୍ଚିନି ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଭୂଗୋଳ ବହି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପିଲାମାନେ ପୁରୁଣା ବହି ଧରି ବସିଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ସ୍କୁଲ୍‌ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ କହୁଛନ୍ତି, ମୋ’ ପାଖରେ ଏନେଇ କୌଣସି ଖବର ନାହିଁ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ପାଠପଢାରେ ଘୋର ବ୍ୟାଘାତ ହୋଇଥିଲା। ପିଲାମାନେ ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍କୁଲ୍‌ ବାରଣ୍ଡା ମାଡ଼ି ପାରିନଥିଲେ। ବହୁ ବାଧାବିଘ୍ନ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜୁନ ୧୭ ତାରିଖରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିଲେ। ଫୁଲ୍‌ ସିଲାବସ୍‌ରେ ପାଠ ପଢ଼ା ହେବ ବୋଲି ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ କଲେ। ହେଲେ ଦୁଃଖର ବିଷୟ ଏଯାଏଁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପିଲାଙ୍କ ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଭୂଗୋଳ ବହି ସ୍କୁଲରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ।

ସରକାର ଯୋଗାଇ ଦେଇନାହାନ୍ତି କି ବଜାରରେ ମିଳୁନି ଏହି ଦୁଇଟି ବିଷୟ ବହି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପିଲାମାନେ ପୁରୁଣା ବହି ସଂଗ୍ରହ କରି କାମ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଯାହା ପାଖରେ ବହି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ନାନା ହଇରାଣ ହେବାକୁ ପଡୁଛି। ପିଲାମାନେ ଦୋକାନକୁ ଦୌଡି ଦୌଡି ବହି ନୟାନ୍ତ ହେଲେଣି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ବୋର୍ଡ ଅଜବ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଛି। ବୋର୍ଡ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖି କହିଛି, ବଜାରରେ ବହି ମିଳୁଛି। ଯେଉଁ ନୂଆ ବିଷୟ ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଭୂଗୋଳ ପୁସ୍ତକରେ ସାମିଲ ହେବ, ତାହା ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଉଭୟ ଚାପ୍‌ଟର ସିଲାବାସ୍‌ର ଶେଷ ଆଡକୁ ଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ବୋର୍ଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। ମାତ୍ର ବୋର୍ଡ ଏହି ଦାବିକୁ କିନ୍ତୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ।

ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନରେ ମହାମାରୀ ପରିଚାଳନା ଓ ଭୂଗୋଳରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଷୟ ସ୍ଥାନିତ କରିଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ନୂଆ ବିଷୟ ସାମିଲ ହେଉଥିବାରୁ ବହି ଯୋଗାଇବାକୁ ବୋର୍ଡକୁ ଲାଗୁଛି କି ଅଧିକ ସମୟ? ନାଁ ବହି ନଆସିବା ପଛରେ ରହିଛି ଆଉ କିଛି କାରଣ। ନୂଆ  ବହି ଆସିବାରେ ବିଳମ୍ବକୁ ନେଇ ଶିକ୍ଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଏ ସଂପର୍କରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଖବର ନଥିବା କହିଛନ୍ତି ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ। ତେବେ ଖବର ଆସିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।