ନବୀନ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଦମ୍ଭୋକ୍ତି, ହେଲେ ଦଳରେ ଅନ୍ତର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଚିନ୍ତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳର ବିଜୟ ନେଇ ଦମ୍ଭୋକ୍ତି ଦେଖାଉଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଏବେଠାରୁ ସଜବାଜ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ଦଳୀୟ ଅନ୍ତର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ମୁଖିଆଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଯାହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦଳ ପାଇଁ ଘାତକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଏହା ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିଜେଡି ଜନସଂପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାରୁ ଜଳଜଳ ହୋଇ ପଦାକୁ ଆସିଛି। ଯେଉଁଠି ଶାସକ ବିରୋଧୀ ନୁହେଁ, ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ବିଜେଡି ବନାମ ବିଜେଡି ନେତା। ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ବିଧାୟକ ଓ ମୁଖ୍ୟ ନେତୃତ୍ୱ ବିରୋଧରେ ହିଁ ଅସନ୍ତୋଷ ପଦାକୁ ଆସୁଛି। ଏସବୁ ସମସ୍ୟାକୁ କିଭଳି ମେନେଜ୍ କରାଯିବ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ଟେନସନ୍‌ରେ ସୁପ୍ରିମୋ।

ଖଲ୍ଲିକୋଟ, ଆସିକା, ଦଶପଲ୍ଲା ଓ ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ବିଜେଡି ଜନସଂପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା ବେଳେ ଦଳୀୟ ଅନ୍ତର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ ପଦାରେ ପଡିଛି। ବିଧାୟକ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ମୁଖ୍ୟ ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରତି ଖୋଲାଖୋଲି ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି କର୍ମୀ। ଖଲ୍ଲିକୋଟ ବିଧାୟକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରି କରାଯାଇଛି ନଗର ପରିକ୍ରମା। ଅଯୋଗ୍ୟ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହଟାଅ ଶୀର୍ଷକ ବ୍ୟାନର ଲଗାଇ ଶୋଭଯାତ୍ରା ପରେ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ସଭା କରାଯାଇଛି। ବିଧାୟକଙ୍କ ନାଁରେ ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବାର ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ଓ କର୍ମୀ। ସେପଟେ ଆସିକା ବିଧାୟକ ଦେବରାଜ ମାହନ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବି ଦଳୀୟ ନେତା ଦେଇଛନ୍ତି ରଣହୁଙ୍କାର। ବିଧାୟକଙ୍କ  ବିରୋଧୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଭାବେ ପୂର୍ବତନ ନଗର ବିଜେଡି ସଭାପତି ସତ୍ୟ ନାରୟଣ ସ୍ୱାଇଁ ଓ ଅନ୍ୟାମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହଟାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ତଥା ରାଜ୍ୟ ଉଠା ଜଳସେଚନ ନିଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନୁପ ସାଏଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୋଷ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଗାନ୍ଧିଛକ, ବେଲପାହାଡରେ ଅନୁପ ହଟାଓ ବିଜେଡି ବଞ୍ଚାଅ ଲେଖାଥିବା ପୋଷ୍ଟର ଲାଗିଛି। ଦଶପଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସ୍ଥିତି। ବିଧାୟକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ଦଶପଲ୍ଲା ବଞ୍ଚାଅ ମହାସମାବେଶ। ବିଧାୟକ ଉନ୍ନତମୂଳକ କାମ କରୁନାହନ୍ତି  ଓ କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଦଳ କର୍ମୀ ଓ ନେତା। କିଛି କୁଚକ୍ରୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏଭଳି କରୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ କହୁଥିବା ବେଳେ ସାଂସଦ ପ୍ରତ୍ୟୁଷା ରାଜେଶ୍ୱରୀ ସିଂ ନିଜ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଆଡକୁ ଅଙ୍କୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ କେବଳ ଏସବୁ ସ୍ଥାନରେ ନୁହେଁ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ କିଛି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ମଧ୍ୟ ଦଳରେ ଅସନ୍ତୋଷ କହୁଳୁଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏସବୁ ଅନ୍ତର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ଗୁରୁତ୍ୱର ସହ ନେଇଛି। ଦଳ ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରତାପ ଦେବ କହିଛନ୍ତି, “ଏସବୁ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ନେତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସନ୍ତୋଷ ଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପରେ ଲୋକଙ୍କ ଭରସା ରହିଛି।”

ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘନଘନ ଆକ୍ରମଣ, ଏପେଟେ ଦଳ ଭିତରେ ବିଧାୟକ ଓ ଅନ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ବିରୋଧ। ଆଗକୁ ବିଜେଡି ଏହି ଅନ୍ତର୍ଦ୍ୱନ୍ଦକୁ ଦୂର ନକଲେ, ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ବହୁ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।