ଫୋନ୍‌ ଆସିଲା, କିନ୍ତୁ ନିଆଁ ଲିଭାଇବାକୁ ଗଲେନି ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ମରିଗଲା ମାନବିକତା। ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ଖବର ପାଇ ସୁଦ୍ଧା ଗଲେନି ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ। ଏପରିକି କୂଅରେ ପଡ଼ିଥିବା ଶିଶୁକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଗଲେ ନାହିଁ। ଆଜି ଏପରି ଦୁଇଟି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଦଶପଲ୍ଲା ଶ୍ରୀରାମପୁର ଗାଁର ସୋମବାର ରାତିଅଧରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା। ଗାଁ ଲୋକେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଅଗ୍ନିଶମ ଅଫିସ୍‌ ଫୋନ୍‌ କରିଥିଲେ। ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଫୋନ୍‌ ରିସିଭ୍‌ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଥିବାରୁ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳ ଯିବାକୁ ରୋକଠୋକ୍ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ଫଳରେ ନିଆଁର ଆଁକୁ ଚାଲିଗଲା ୫ ବଖରା। ଜଳିଗଲା ସେଥିରେ ଥିବା ସବୁ ଧନସମ୍ପତ୍ତି।

ଠିକ୍‌ ସେମିତି ଆନ୍ଦୋଳନ ନାଁରେ ମାନବିକତାକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେବାର ଆଉ ଏକ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ମୋରଡ଼ାର ଡାକୋଇ ଗାଁରେ। ଏକ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କୂଅରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପରିବାର ଲୋକେ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସେମାନେ ଆସିନଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ପିଲାଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳକୁ ସବୁ ସରି ଯାଇଥିଲା। ଉଦ୍ଧାରରେ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁ ପିଲାଟିର ପ୍ରାଣବାୟୁ ଉଡ଼ିଯାଇଥିଲା।

ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭଳି ସମାନ ଦରମା ଓ ଚୁକ୍ତି ଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟମିତ କରିବା ଭଳି ୬ ଦଫା ଦାବିରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ଆନ୍ଦୋଳନ। ରାଜ୍ୟର ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଠପ୍ ହୋଇଛି ଫାୟାର ସର୍ଭିସ୍।

ତେବେ ମୁଖ୍ୟ ଆଗ୍ନିକ ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି-“ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି।”

ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ କଡ଼ା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

ଏପଟେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ନୟାଗଡ଼ରେ ୫ ପରିବାର ସର୍ବସ୍ୱାନ୍ତ ହେବା ଘଟଣାରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା। ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି-“ଯଦି ଅଭିଯୋଗ ସତ ହୋଇଥାଏ ତେବେ, ଏଭଳି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ ନୁହେଁ, ବହିଷ୍କାର କରାଯିବା ଉଚିତ। ସେହିଭଳି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଏସମା ବଳରେ କାହିଁକି ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କଲେନି ଓ ଘଟଣା ପାଇଁ ଦାୟୀ କିଏ” ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

୮,୭୦୦ କୋଟି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତିକୁ ଅନୁମୋଦନ

‘ନିକମା’ ଭଳି ଶବ୍ଦକୁ ଭୁଲି ଆଗକୁ ବଢ଼ିପାରିବେ ତ ସଚିନ ପାଇଲଟ?

ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କିଏ ହେବେ ବିଜେପିର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ?

ରୁଷ ଟିକାର ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି କହିଲା ଏମ୍ସ

ମୁଁ ଶୀଘ୍ର ଫେରିବି କହି ବ୍ରେକ ନେଲେ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ

ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ୨% ତଳକୁ ଖସିଲା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏବେ କେତେ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି

ରାସ୍ତା କଡ଼ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଠେଲା ଗାଡ଼ି ଓଲଟାଇ ଦେଲେ ପୁଲିସ ବାବୁ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ପୁଲିସର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ସୁରଜ ପାଞ୍ଚୋଲି

୧୦୨ ଦିନ ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଫେରିଲା କରୋନା

ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧି ଯୁକ୍ତି କଲେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ପତ୍ନୀ

ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏବେ ବି ସଙ୍କଟାପନ୍ନ

ବାପାପୁଅଙ୍କ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୁଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀ କରୋନାରେ ମୃତ